Alpine Endurance prezentuje prototyp A480 na sezon 2021

Alpine A480 / © Alpine Endurance

Zespół Alpine Endurance zaprezentował prototyp Le Mans Hypercar, oznaczony symbolem A480, którym w sezonie 2021 rywalizować będą Nico Lapierre, Andre Negrao i Matthieu Vaxiviere.

Francuski skład do końca kampanii 2020 startował w klasie LMP2 pod szyldem Signatech z prototypem A470 i wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium podczas rund FIA WEC, a także wygrywał 24-godzinny wyścig Le Mans w swojej kategorii.

Nowe regulacje, które wejdą w życie w Długodystansowych Mistrzostwach Świata od 2021 roku, wygenerowały chęć podjęcia nowego wyzwania i startów w najwyższej kategorii Le Mans Hypercar.

„Sporty motorowe są nierozerwalną częścią marki Alpine, której DNA stanowi sportowy duch i pasja do współzawodnictwa" - przyznał Patrick Marinoff, dyrektor zarządzający Alpine. 

„Powrót do rywalizacji długodystansowej w 2013 roku był początkiem długofalowej przygody.” 

„Po ośmiu udanych latach z najlepszymi zespołami na świecie, nadszedł czas, aby zrobić nowy krok, rzucając wyzwanie konstruktorom w czołowej kategorii, tak jak zrobimy to w F1.”

Prototyp zatwierdzony przez FIA jako Alpine A480 jest zbudowany na podwoziu Oreca i napędzany 4.5-litrowym silnikiem V8 dostarczanym przez firmę Gibson Technology.

„Sporty motorowe są nierozerwalnie związane z Alpine. Od czasu naszego powrotu do wyścigów długodystansowych w 2013 roku, ta przygoda dostarczyła nam wspaniałych emocji i świetnych zwycięstw” - powiedział Laurent Rossi, szef Alpine.

„Po ośmiu udanych latach nadszedł czas, aby dołączyć do najwyższej kategorii, ponieważ marka postawiła na nowy start. Ewolucja przepisów dała nam możliwość wyrażenia naszej pasji, wykazania się naszą wiedzą techniczną i naszym doświadczeniem w uczciwych i efektywnych kosztowo ramach.”

„Damy z siebie wszystko w każdym wyścigu, aby barwy Alpine lśniły na najwyższym poziomie sportów motorowych.”

Philippe Sinault, szef zespołu Alpine Elf Matmut Endurance, dodał: „Historia Alpine jest pełna wyzwań. Od 2013 roku krok po kroku udowadniamy, że jesteśmy w stanie godnie reprezentować alpejskie barwy na najwyższym poziomie. To nowe wyzwanie jest częścią tego sposobu myślenia.”

„Zaufanie, jakim obdarzyła nas firma Alpine w związku z tym projektem, jest dowodem dumy. Podchodzimy do programu z pokorą i chęcią osiągania dobrych wyników w czasie, gdy świat wyścigów wytrzymałościowych znajduje się w punkcie zwrotnym swojej historii.”

„Jesteśmy zdeterminowani, aby sprostać temu ekscytującemu i niezwykle motywującemu wyzwaniu. Chcemy ponownie zakotwiczyć markę Alpine w panteonie francuskich i międzynarodowych sportów motorowych.”

Alpine A480 / © Alpine Endurance

Image: © Alpine Endurance