Alpine potwierdza zaangażowanie w FIA WEC i LMDh od 2024 roku

Alpine ELF Matmut / © FIA WEC

Francuski producent Alpine potwierdził, że od 2024 roku rozpocznie rywalizację w Długodystansowych Mistrzostwach Świata dwoma prototypami LMDh.

Alpine dołączyło do rywalizacji długodystansowej w 2013 roku z pomocą Signatech i od tego czasu marka ma na swoim koncie wiele zwycięstw. Najpierw w European Le Mans Series z tytułami kierowców oraz zespołów w 2013 i 2014 roku, a następnie w FIA WEC z dwoma mistrzostwami w klasie LMP2 (2016 i 2019). Francuski skład osiągał także sukcesy w 24-godzinnym wyścigu Le Mans - w 2016, 2018 i 2019 odnosił wygrane w LMP2, a w tegorocznej kampanii stanął na podium w kategorii Le Mans Hypercar.

Francuska stajnia wraz ze swoim długoletnim partnerem nie składa jednak broni i od 2024 roku, przez kolejne cztery lata, będzie startować dwoma prototypami LMDh na bazie Oreci z jednostką napędową opracowaną w Viry-Chatillon.

„Program Alpine Endurance podkreśla zaangażowanie i ambicję marki w sportach motorowych. Konkurując zarówno w Formule 1, jak i wyścigach wytrzymałościowych, Alpine będzie jedną z nielicznych marek obecnych w dwóch kluczowych dyscyplinach sportów motorowych” - powiedział Laurent Rossi, dyrektor generalny Alpine.

Philippe Sinault, szef zespołu Alpine ELF Matmut, dodał: _„To wielka duma, że firma Signatech została wybrana przez Alpine do LMDh. Stanowi to kulminację wspólnego projektu, który rozpoczął się osiem lat temu. Mamy wielkie ambicje i cieszę się, że możemy przenieść naszą współpracę w inny wymiar.”

„Po 32 latach kariery w sportach motorowych nie mogę się doczekać, aby rzucić wyzwanie najbardziej prestiżowym producentom na świecie, z Alpine, marką, która przekazuje pasję i żyje tylko dla zwycięstw.”

„Potwierdzenie zaangażowania Alpine w klasę Hypercar to doskonała wiadomość, która wyniesie nasze mistrzostwa daleko poza granicę wyścigów wytrzymałościowych” - podkreślił Frederic Lequien, dyrektor generalny FIA WEC.

„Alpine i Signatech mają wspaniałą historię w FIA WEC, a dzięki specjalistycznej wiedzy technicznej całego francuskiego zespołu, jestem pewien, że skład będzie walczył o światową koronę. To zaszczyt, że Alpine nadal nam towarzyszy w tej ekscytującej nowej erze naszego sportu.”

Image: © FIA WEC