Alpine: Wiek Alonso był przeszkodą w zaproponowaniu mu wieloletniej umowy

Fernando Alonso - BWT Alpine F1 Team / © Alpine F1 / XPB Images

Zespół Alpine twierdzi, że wiek Fernando Alonso i obawa o potencjalnie słabnącą dyspozycję w przyszłości, uzasadniają propozycję jednorocznego kontraktu dla Hiszpana.

Przed weekendem wyścigowym na Węgrzech wydawało się, że Alonso przedłuży kontrakt ze składem Alpine, jednak ogłoszenie przejścia Sebastiana Vettela na emeryturę dało Hiszpanowi nieoczekiwaną alternatywę w postaci Astona Martina.

Mający 41 lat Alonso nie wykazuje oznak spadku umiejętności czy motywacji i niedawno stwierdził, że jego zdaniem będzie w stanie ścigać się jeszcze przez kilka lat.

Alpine podczas rozmów z Alonso, jasno stwierdziło, że chce zatrzymać dwukrotnego mistrza świata na pokładzie, ale na podstawie umowy „jeden plus jeden”, co oznacza jeden sezon z możliwością przedłużenia na drugi.

Szef zespołu Alpine, Otmar Szafnauer, uważa, że ten konkretny przepis mógł okazać się kluczowy w decyzji Alonso o dołączeniu do Astona Martina, gdzie zaoferowano mu wieloletni kontrakt.

„Zaproponowaliśmy mu umowę jeden plus jeden” – powiedział Szafnauer. „Trudno jest przewidzieć przyszłość, więc stwierdziliśmy, że to najlepsze rozwiązanie.”

„Dyskutowaliśmy z Fernando, ale myślę, że on niezależnie od wyników chciał być pewny swojego miejsca.”

Podczas gdy Alonso postrzega siebie jako jednego z najlepszych kierowców w stawce, Szafnauer twierdzi, że spadek formy w pewnym momencie jest nieunikniony, przywołując jako przykład powrót Michaela Schumachera do Mercedesa.

„Przychodzi czas, kiedy coś się zmienia i nie masz już tych samych umiejętności, które miałeś, gdy byłeś młodszy” – przekonywał Amerykanin.

„Stało się to z Michaelem i moim zdaniem można powiedzieć, że Michael Schumacher w wieku 42 lat nie był tym samym kierowcą, którym był w wieku 32 lub 35 lat. Taka po prostu jest kolej rzeczy.”

Szafnauer pochwalił Alonso za występy na tak wysokim poziomie w wieku 41 lat, ale nie jest pewien, czy jego zdolności się utrzymają.

„Fernando to wspaniały kierowca – jeden z najlepszych, z jakimi pracowałem” – stwierdził Szafnauer.

„Nadal rywalizuje na bardzo wysokim poziomie, nadal jest szybki i świetnie sobie radzi w trudnych warunkach.”

„Jeśli to się utrzyma przez kolejne trzy lata, to świetnie; świetnie dla Astona i Fernando.”

Jako potencjalną zachętę do zatrzymania Alonso w rodzinie Alpine, dyrektor generalny ekipy, Laurent Rossi zaproponował Hiszpanowi, że po zakończeniu jego przygody z F1, zostanie zaangażowany w ekipę Alpine startującą w World Endurance Championship.

„Rozmawiałem z Fernando i rozmawiał też z nim Laurent, który powiedział mu «kiedy skończysz w Formule 1, chcielibyśmy, abyś został w rodzinie Alpine i ścigał się w WEC».”

„Fernando stwierdził, że nie jest to zły pomysł, ale Formuła 1 jest dla niego priorytetem” – zakończył szef Alpine.

Image: © Alpine F1 / XPB Images