Alpine z długą listą kandydatów na zajęcie miejsca Fernando Alonso

Esteban Ocon - BWT Alpine F1 Team / © Alpine F1 / XPB Images

Zarządzający stajnią z Enstone, Otmat Szafnauer, podzielił się informacją, iż o fotel po hiszpańskim kierowcy ubiegać się ma aż czternastu kandydatów, z których wyłoniona zostanie czwórka najpoważniejszych propozycji.

Po ogłoszeniu swojego przejścia z Alpine do zespołu Aston Martin przez Fernando Alonso w ramach wieloletniej umowy Oscar Piastri stał się faworytem do zajęcia miejsca dwukrotnego mistrza świata.

Australijczyk miał jednak inne plany na wejście do Formuły 1. Ostatecznie 21-latek wolał połączyć siły z McLarenem, rozstając się z ludźmi, którzy przez ostatnie lata przygotowywali go do debiutu w królowej motorsportu.

Wielu kierowców już zostało połączonych z wakatem w ekipie z Enstone na przyszły rok. Jednym z nich jest Pierre Gasly, który aktualnie reprezentuje barwy AlphaTauri.

Esteban Ocon, obecny partner Fernando Alonso, wymienił Micka Schumachera jako najlepsze dopełnienie składu, aktualnie czwartego najlepszego konstruktora kampanii 2022. Kolejnym kandydatem na to miejsce jest Daniel Ricciardo, który po rozbracie ze stajnią z Woking nie jest pewny swojej przyszłości w tym sporcie.

W rozmowie ze Sky F1 szef Alpine potwierdził, że o możliwość jazdy w jego zespole ubiega się obecnie aż czternastu kierowców.

„Chcemy rozważyć wszystkie dostępne opcje. Mamy długą listę [zgłoszeń]. Wspomniałem wcześniej o czternastce i jest to prawda. Teraz musimy zmniejszyć [tę liczbę] do trzech lub czterech, a następnie przyjrzeć się im i zobaczyć, który z nich nam najbardziej odpowiada” – powiedział Otmar Szafnauer.

Utrata Piastriego na rzecz McLarena była bolesnym ciosem dla kierownictwa francuskiej ekipy, ponieważ panujący mistrz Formuły 2 spędził kilka lat w ich programie dla młodych kierowców.

Amerykanin twierdzi jednak, iż Alpine nie ma innego wyjścia, jak tylko wyciągnąć wnioski z zaistniałej sytuacji i zmierzać w wytyczonym przez siebie kierunku.

„Musimy spojrzeć retrospektywnie na to, co możemy zrobić lepiej, uczyć się z tego i postępować tak w przyszłości. Po drugie zwolniło się miejsce, prawdopodobnie najbardziej intratny wolny fotel w tej chwili w F1. Teraz musimy wykonać pracę polegającą na znalezieniu odpowiedniego kierowcy” – zakończył 58-latek.

Image: © Alpine F1 / XPB Images