Andrea Dovizioso opuści zespół Ducati po sezonie 2020

Andrea Dovizioso - Mission Winnow Ducati / © Ducati

Podczas weekendu wyścigowego na torze Red Bull Ring poinformowano, że Andrea Dovizioso odejdzie z zespołu Ducati po zakończeniu sezonu 2020.

W ostatnich tygodniach trwały burzliwe dyskusje na temat przyszłości obecnego wicemistrza świata w zespole Ducati, gdyż jego kontrakt jest ważny jedynie do końca sezonu 2020. Sytuację Włocha komplikował bowiem fakt, że fabryczne zespoły – Yamaha, Honda, Suzuki oraz KTM – ogłosiły już swoje składy na przyszły rok. Andrea Dovizioso, by pozostać w konkurencyjnej ekipie, musiał więc dojść do porozumienia finansowego z Ducati. Nie chciał się jednak godzić na obniżkę pensji, będąc trzykrotnym wicemistrzem świata.

W czwartek, na torze Red Bull Ring, szef Ducati Davide Tardozzi powiedział, że decyzję odnośnie przyszłości włoskiego zawodnika poznamy po dwóch austriackich rundach. W sobotni poranek odbyło się jednak spotkanie pomiędzy menedżerem Andrei Dovizioso, Simone Battistellą a Ducati. Na nim potwierdzono, że Włoch zdecydował się opuścić swój dotychczasowy zespół po zakończeniu sezonu 2020.

„Poinformowaliśmy Ducati, że Andrea nie ma zamiaru kontynuować [współpracy] przez kolejne kilka lat. Chce się teraz skoncentrować na następnych wyścigach, ale nie ma warunków, aby wspólnie kontynuować” – powiedział Simone Battistella w rozmowie ze Sky Italia.

Wiemy już, że miejsce Danilo Petrucciego w Ducati zajmie Jack Miller. Nie jest jednak pewne, kto zastąpi Andreę Dovizioso. Faworytem wydaje się Francesco Bagnaia z ekipy Pramac Racing, jednak jego sytuację skomplikowała nieco kontuzja kości piszczelowej. Innym z kandydatów może być Johann Zarco, który zaimponował swoją formą podczas GP Czech. Istnieje jeszcze opcja, by do zespołu wrócił Jorge Lorenzo, który rok temu zakończył karierę po nieudanej przygodzie z Repsol Hondą.

Andrea Dovizioso, który startował w Ducati od 2013 roku, jest natomiast w trudnym położeniu. Jedyną możliwością startów w MotoGP wydaje się Aprilia, która jednak czeka na decyzję trybunału arbitrażowego ds. sportu w sprawie apelacji Andrei Iannone. Wiemy jednak, że werdykt poznamy nie wcześniej niż w październiku. Inną opcją jest urlop sabatowy w sezonie 2021. Simone Battistella informował już o tym w czerwcu, że gdyby Andrea Dovizioso nie doszedł do porozumienia z Ducati, rozważane byłoby też takie posunięcie.

Image: © Ducati