Andretti Global i General Motors ogłaszają wspólne plany rywalizowania w Formule 1

Andretti Global i Cadillac / © Cadillac

Andretti Global oraz General Motors, dwie amerykańskie potęgi w sektorze motoryzacyjnym i sportach motorowych, ogłosiły zamiar skorzystania z możliwości rywalizacji w Formule 1. GM byłby reprezentowany przez markę Cadillac.

Zapowiedź chęci dołączenia do królowej sportów motorowych dwóch kultowych amerykańskich firm o głębokim rodowodzie w sportach motorowych daje możliwość wykorzystania wcześniejszych osiągnięć wyścigowych, jednocześnie rozszerzając międzynarodowy zasięg obu marek. F1 odnotowuje stały wzrost na całym świecie, a ostatnio w Stanach Zjednoczonych z wyścigami w Austin, Miami i Las Vegas w 2023 roku.

Zespół Andretti Cadillac planuje złożyć „Wyrażenie Zainteresowania”, gdy FIA rozpocznie formalny proces. Jeśli zostanie wybrany, skład postara się konkurować tak szybko, jak to możliwe, z co najmniej jednym amerykańskim kierowcą.

Cadillac V-Series może poszczycić się sukcesami na torze wyścigowym w serii IMSA WeatherTech SportsCar Championship oraz Pirelli World Challenge. Od 2017 roku Cadillac konkuruje w czołówce amerykańskich wyścigów samochodowych w IMSA, zdobywając liczne zwycięstwa, miejsca na podium i mistrzostwa z Cadillakiem DPi-V.R.

Amerykański konstruktor będzie kontynuował rywalizację w samochodach sportowych z całkowicie nowym hybrydowym Cadillakiem V-LMDh, którym będzie się ścigał w IMSA oraz FIA WEC.

Andretti Global tymczasem to globalne przedsiębiorstwo wyścigowe i spółka macierzysta Andretti Autosport oraz innych przedsięwzięć wyścigowych Andretti. Zespoły wyścigowe Andretti rywalizują obecnie w siedmiu różnych seriach na najwyższym poziomie na całym świecie i odniosły sukces na każdej drodze walki.

Andretti i GM po raz ostatni współpracowali w związku z powrotem Chevroleta do IndyCar w 2012 roku, odnosząc razem dziewięć zwycięstw w ciągu dwóch sezonów.

„Kontynuujemy rozwój marki Andretti Global i jej oddziałów w różnych seriach wyścigowych. Zawsze staramy się patrzeć w przyszłość. Czuję, że nadajemy się na zespół w Formule 1 i możemy wnieść do niej dodatkową wartość w postaci nowej, silnej ekipy oraz zakochanych w motorsporcie fanów” – powiedział Michael Andretti, prezes i dyrektor generalny Andretti Global.

„Jestem dumny z tego, że GM i Cadillac towarzyszą nam w dążeniu do tego celu. General Motors i Andretti mają wspólne dziedzictwo zrodzone z miłości do wyścigów. Mamy teraz okazję, aby połączyć naszą pasję i oddanie motoryzacji oraz zbudować mocną amerykańską ekipę w F1.”

„Razem będziemy przestrzegać procedur i zasad narzuconych przez FIA podczas procesu oceny naszej firmy. W międzyczasie kontynuujemy naszą pracę i bardzo bym chciał, aby zespół Andretti Cadillac, został formalnie zatwierdzony jako pretendent do Formuły 1.”

Mark Reuss, prezes General Motors, dodał: „General Motors jest zaszczycone możliwością współpracy z Andretti Global w tym historycznym dla amerykańskiego motorsportu momencie.”

„Mamy długą, bogatą historię w sportach motorowych i innowacjach inżynieryjnych. Jesteśmy zachwyceni perspektywą współpracy z Andretti Global w procesie projektowania zespołu Formuły 1, który sprawi, że wzbudzone zostanie jeszcze większe zainteresowanie tą serią.”

„Cadillac i F1 cieszą się rosnącą popularnością na całym świecie. Nasza marka ma ponad stuletni rodowód w sportach motorowych i bylibyśmy dumni, gdybyśmy mieli okazję wnieść do Formuły 1 naszą oryginalną amerykańską innowacyjność.”

Image: © Cadillac