Andretti w Formule 1 od sezonu 2024?

Andretti Autosport / © Andretti Autosport

Michael Andretti podejmuje kolejną próbę dołączenia do Formuły 1 i według jego ojca, Mario Andrettiego, chce wejść do sportu z nowym zespołem od kampanii 2024.

„Michael złożył wniosek do FIA o wystawienie nowego zespołu Formuły 1 od 2024 roku” – ogłosił na profilu społecznościowym Mario Andretti. „Andretti Global ma zasoby i spełnia wszystkie wymagania.”

Andretti był bliki porozumienia oraz przejęcia Saubera, który kieruje zespołem Alfa Romeo F1 Team Orlen, jednak rozmowy zostały przerwane, a amerykańska strona wycofała się z dalszych negocjacji.

„Problem dotyczył kwestii kontroli nad zespołem. Niestety w ostatnich godzinach rozmów doszło do pewnych zmian na tej płaszczyźnie, przez co byliśmy zmuszeni zakończyć negocjacje” – tłumaczył Michael Andretti.

Wszystko jednak wskazuje na to, że Michael Andretti nie porzucił pomysłu dołączenia do Mistrzostw Świata Formuły 1 i już w 2024 roku może wzmocnić stawkę najwyższej kategorii wyścigowej do dwudziestu dwóch aut.

Posunięcie Andrettiego to jednak dopiero pierwszy krok w staraniach wejścia do królowej sportów motorowych. Zgodnie z klauzulą zawartą w najnowszej umowie Concorde Agreement, każdy nowy zespół chcący dołączyć do stawki musi uiścić jednorazową opłatę w wysokości 200 milionów dolarów.

Nowa klauzula została dodana jako system przeciwdziałania rozcieńczeniu (klauzula anti-dilution), a opłata uiszczona przez nowy zespół jest dzielona równo pomiędzy dziesięć ekip, które obecnie rywalizują w Formule 1. Ta regulacja ma za zadanie także odstraszyć lub być barierą dla niestandardowych ekip, które chciałby dołączyć do stawki.

Dobrze znane nazwisko Andrettiego w sportach motorowych nie będzie jednak oczywistą przepustką do najwyższej serii wyścigowej na świecie. Organ zarządzający sportem przeprowadzi dokładną analizę, aby upewnić się, że chęci oraz finanse i struktura amerykańskiej legendy są godne dołączenia do elity motorsportu.

Image: © Andretti Autosport