Andy Cowell ustąpi ze stanowiska szefa działu silnikowego Mercedesa

Andy Cowell / © Mercedes AMG Petronas Motorsport

Mercedes ogłosił w dniu dzisiejszym, że ze stanowiska szefa działu silnikowego Mercedes-AMG HPP ustąpi Andy Cowell, który zajmował tę pozycję od roku 2014.

Andy Cowell od 16 lat związany był z Mercedes-AMG High Performance Powertrains, działem silnikowym Mercedesa odpowiedzialnym za wytwarzanie jednostek napędowych, stosowanych między innymi w Formule 1. Odegrał on kluczową rolę w rozwoju jednostek hybrydowych, po wprowadzeniu których Mercedes zdominował wszystkie sześć sezonów mistrzostw świata.

Decyzja o opuszczeniu stanowiska przez Cowella została przez niego podjęta w styczniu, natomiast swoje obowiązki formalnie ma on przekazać nowemu zarządowi na początku lipca.

Po 16 latach pracy w HPP zdecydowałem, że nastał właściwy czas, aby odejść z mojego stanowiska i poszukać nowego wyzwania biznesowego w dziedzinie inżynierii.”

„To absolutny zaszczyt pracować dla Mercedesa, a szczególnie być dyrektorem zarządzającym High Performance Powertrains przez 7 lat. Dziękuje wszystkim którzy dali tak niesamowite możliwości i wyzwania, a zwłaszcza Ola Kalleniusowi, który miał odwagę wspierać mnie w 2006 roku” – powiedział Cowell.

Szczególna uwagę na wkład Cowella w sukcesy zespołu Mercedes AMG Petronas Motorsport zwrócił szef zespołu, Toto Wolff:

Kierowanie zespołem High Performance Powertrains przez Andy’ego było kluczowym czynnikiem naszego sukcesu w ostatnich sezonach mistrzostw świata. Wniósł on wybitny wkład w naszą spuściznę w sportach motorowych. Jestem pewien, że osiągnie ogromny sukces w kolejnym wyzwaniu, jakie zdecyduje się podjąć.”

Po odejściu Cowella, Mercedes-AMG High Performance Powertrains będzie zarządzany przez czteroosobowy zespół, w skład którego wejdą Hywel Thomas, Richard Stevens, Adam Allsopp oraz Ronald Ballhaus.

Bezpośrednio odpowiedzialnym za rozwój jednostki napędowej dla Formuły 1 będzie Hywel Thomas. Andy Cowell ma z nim współpracować wspierając go w przejmowaniu jego obowiązków, a także być konsultantem Mercedesa w sprawie “przyszłego dużego projektu”. Funkcję tą pełnić będzie co najmniej do początku przyszłego r

Image: © Mercedes AMG Petronas Motorsport, © Scuderia Ferrari, © Getty Images / Red Bull Content Pool