Arabia Saudyjska chce zorganizować dodatkowe Grand Prix

Grand Prix Arabii Saudyjskiej / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Rząd Arabii Saudyjskiej przyznał, że z chęcią zorganizuje drugie Grand Prix Formuły 1.

Kraj gościł pierwszy wyścig w swojej historii pod koniec 2021 roku. Następna wizyta u Saudów nastąpiła dość szybko, gdyż kraj ten, był gospodarzem drugiej rundy sezonu 2022.

Oba wyścigi odbyły się na ulicznym torze Jeddah Corniche. Jednak, jak twierdzą organizatorzy, ma to być tylko tymczasowy tor, ponieważ w Qiddiya, pobliżu stolicy kraju, budowany jest „stały” obiekt wyścigowy.

W tym tygodniu minister sportu Arabii Saudyjskiej, Abdulaziz Bin Turki Al-Faisal, powiedział, że chętnie widziałby wyścigi Formuły 1 na obu torach.

„Naprawdę widzimy korzyści w tym rozwiązaniu” – stwierdził zapytany o to, czy chciałby zobaczyć dwa Grand Prix w Arabii Saudyjskiej.

„Nasza strategia polega na tym, aby zwiększać znaczenie Arabii Saudyjskiej na arenie międzynarodowej” – zaznaczył.

„Zdecydowanie moglibyśmy organizować dwa wyścigi” – kontynuował. „Jest to coś, co musimy przedyskutować z F1 i zobaczyć jak sprawy się potoczą, ale zdecydowanie chcielibyśmy gościć dwa weekendy wyścigowe.”

„Tor, który budujemy w okolicach Rijadu, jest zupełnie inny” – powiedział książę Abdulaziz, porównując oba obiekty. „Także nie mielibyśmy dwóch takich samych wyścigów.”

„Jeddah jest nad morzem, a budowany tor znajduje się na pustyni. Jeśli dwa wyścigi nie okażą się opłacalne, moglibyśmy zaproponować organizowanie wyścigów raz na jednym, a raz na drugim torze.”

„Qiddiya to ogromny projekt. Miejmy nadzieję, że uda nam się wszystko skończyć na czas” – powiedział, zapytany o stan budowy nowej inwestycji.

Abdulaziz dodał również, że nowy obiekt w Qiddiya, z sąsiadującym parkiem tematycznym dla fanów, zdecydowanie będzie „ikonicznym miejscem dla wyścigów Formuły 1.”

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool