Arnoux: Ferrari nie dokona cudu w sezonie 2021

Charles Leclerc - Scuderia Ferrari / © Scuderia Ferrari

Jak duże szanse na odniesienie sukcesu w sezonie 2021 ma zespół Ferrari? Według Rene Arnoux, byłego kierowcy włoskiej ekipy, jest to mało prawdopodobny scenariusz, a podniesienie się z upadku, jakim był rok 2020, będzie wymagało dużych zmian i ogromnego nakładu pracy, niemożliwego do zrealizowania w rok.

Arnoux swoją opinię oparł o doświadczenie - w 1983 roku odniósł sukces ze Scuderią, która wygrała wówczas mistrzostwo konstruktorów, a sam kierowca zajął trzecią pozycję w klasyfikacji kierowców.

W kolejnym sezonie Ferrari nie mogło równać się z McLarenem, który reprezentowali Lauda i Prost, jednak ostatecznie czerwoni zapewnili sobie drugą lokatę w klasyfikacji zespołów.

Arnoux wierzy, że Scuderia powróci jeszcze do wysokiej formy, jednak do jej osiągnięcia potrzebne będą duże zmiany, a to z kolei będzie wymagało czasu.

"Chodzi o umieszczenie odpowiednich ludzi na właściwych stanowiskach w zespole i upewnienie się, że wszystkie działy dobrze ze sobą współpracują" - powiedział Arnoux, tłumacząc, jak duże znaczenie w każdym zespole mają odpowiedni ludzie.

"Możesz mieć wszystko, ale jeśli twoi ludzie nie myślą w ten sam sposób, wówczas jesteś nigdzie."

"Na przykład Enzo Ferrari i Jean Todt wiedzieli jak dobrze zarządzać wszystkim w Ferrari. Todt może nie znał się na projektowaniu samochodu, ale wiedział dokładnie, jak kształtować zespół. Upewnił się, że wszystko jest gotowe dla osób, które dopiero co zaczęły tam pracować i dzięki temu nadeszły wyniki. Na tym polega różnica w porównaniu do obecnego stanu."

"Dzielę się tylko moimi pomysłami na temat metod, które należałoby zastosować. Jednak każda zmiana wymaga czasu. Nie zaczniesz wygrywać ponownie z dnia na dzień. Dlatego nie wierzę, że Ferrari dokona cudu w sezonie 2021" - dodał Francuz.

Image: © Scuderia Ferrari