Aston Martin Racing kończy przygodę z wyścigami GT jako fabryczny zespół

Aston Martin Racing / © Aston Martin Racing

Aston Martin ogłosił, że kończy swoją działalność jako fabryczny zespół w wyścigach GT. Ekipa z Banbury chce skupić się na dystrybucji samochodów dla swoich klientów w różnych seriach wyścigowych.

Brytyjski zespół w ten sposób kończy swoją dziewięcioletnią kadencję w różnych światowych kategoriach wyścigowych. Oznacza to również, że kończy się przygoda w kategorii GTE Pro w FIA WEC, w której Aston Martin dwukrotnie zdobył mistrzostwo wraz z Nickim Thiimem i Marco Sorensenem.

Aston Martin Racing jako fabryczny zespół zdobył dwadzieścia sześć tytułów mistrzowskich oraz cztery zwycięstwa w różnych klasach w 24-godzinnym wyścigu Le Mans w 2006, 2008, 2017 i 2020 roku.

Wraz z przejściem do Formuły 1 w 2021 roku, brytyjska ekipa zadecydowała, że skupi się na wspieraniu zespołów klienckich w takich seriach, jak IMSA WeatherTech Sportscar Championship i Intercontinental GT Challenge.

Dodatkowo zespół z Banbury zawarł nowe porozumienie z firmą tuningową Prodrive, dzięki któremu będzie możliwa wieloletnia dystrybucja wyłącznie samochodów wyścigowych GT.

"Bieżący rok był dla naszego modelu Vantage jednym z bezprecedensowych triumfów w motorsporcie" – powiedział prezes Aston Martin Racing, David King.

"Na wszystkich poziomach, od GTE, przez GT3 do GT4, odnieśliśmy duże sukcesy w mistrzostwach, zdobywając przy tym dwadzieścia sześć tytułów w różnych seriach wyścigowych."

"Jest jeszcze dużo do osiągnięcia, dlatego doszliśmy do wniosku, że to odpowiedni moment, abyśmy przenieśli naszą działalność na naszych partnerów, gdyż dążymy do kolejnych sukcesów w najważniejszych wyścigach GT."

"Model Vantage udowodnił, że stać nas na bycie mistrzem świata" – oznajmił dyrektor generalny zespołu, Tobias Moers. "Teraz oferując egzemplarz Vantage GT3, chcemy dać naszym partnerom i klientom, jak największą szansę na odniesienie sukcesu w najtrudniejszych wyścigach długodystansowych, jakie mają do zaoferowania wyścigi GT."

Image: © Aston Martin Racing