Aston Martin z radykalnymi zmianami przed sezonem 2023

Aston Martin AMR23 / © Aston Martin Aramco Cognizant F1 Team

Zespół z Silverstone ujawnił swój samochód na 2023 rok, a dyrektor techniczny Dan Fallows nazwał AMR23 „znacznym rozwojem” zeszłorocznego bolidu.

Chociaż tegoroczne przepisy techniczne pozostały w dużej mierze niezmienione, Fallows stwierdził, że nowe podwozie jest agresywnym przemyśleniem ich podejścia do zaprojektowania samochodu.

„Zespół projektowy pozostawał nieugięty, że chce stawić czoła tym przepisom bez kompromisów” – powiedział Fallows podczas inauguracyjnej imprezy w Silverstone.

„Chcemy przesunąć się w górę stawki i zacząć rzucać wyzwanie zespołom z czołówki. Nie możesz tego zrobić, siedząc z boku, będąc konserwatywnym.”

„AMR23 to znaczny rozwój samochodu, który przedstawiliśmy w drugiej połowie 2022 roku i ulepszyliśmy go w każdym krytycznym obszarze.”

„Optymalizuje rozwiązania, które naszym zdaniem zapewnią nam największą wydajność, przedstawia wspólną wizję, którą przyjęliśmy i zbudowaliśmy razem w ciągu ostatnich miesięcy.”

„Weszliśmy w ten rok, starając się być odważni i agresywni, próbując wyciągnąć wnioski z zeszłego sezonu. Widać, że samochód bardzo, bardzo różni się od tego z zeszłorocznego.”

„Około 95 procent samochodu jest w rzeczywistości zupełnie inne od AMR22” – dodał Fallows.

„Z AMR22 poczyniliśmy spory postęp i chcieliśmy się upewnić, że jest to rozsądna ewolucja, ale daje nam to również dobrą możliwość na rozwój.”

„Jednocześnie chcieliśmy mieć pewność, że będzie agresywnie, rzucić wyzwanie całemu zespołowi inżynierów, upewniając się, że dadzą z siebie wszystko. Myślę, że można to zobaczyć w projekcie samochodu.”

Pomimo zaledwie kilku zmian przepisów technicznych, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa, Fallows i jego ekipa byli w stanie wykorzystać je jako platformę do innowacji.

Widoczne różnice aerodynamiczne obejmują przeprojektowane przednie skrzydło i sekcje boczne, aby lepiej ukierunkować przepływ powietrza, a także zmienioną pokrywę silnika.

Fallows uważa, że zaprezentowany przez Astona Martina bolid jest dopiero początkiem długiej dla zespołu drogi.

„Musimy skupić się na dostarczeniu ambitnego, lecz skutecznego pakietu ulepszeń na pierwszy wyścig i na pozostałą część sezonu.”

Fallows nadal będzie kierował zespołem projektowym, natomiast dyrektorem technicznym Aston Martin Performance Technologies zostanie Andrew Green, aby rozszerzyć i zdywersyfikować działalność firmy.

Zespół ogłosił również, że dzień filmowy odbędzie się na Silverstone, 15 lutego. Podczas porannej sesji w bolidzie pojawi się Lance Stroll, natomiast po południu, Fernando Alonso.

Następnie zespół uda się na trzydniowe, przedsezonowe testy w Bahrajnie w dniach 23-25 lutego.

Image: © Aston Martin Aramco Cognizant F1 Team