Aston Martin zaprezentował konstrukcję AMR21

Bolid zespołu Aston Martin F1 Team na sezon 2021 / © Aston Martin F1 Team

Zespół Aston Martin zaprezentował swój tegoroczny bolid oznaczony symbolem AMR21.

Aston Martin zadebiutował w Formule 1 pod koniec lat 50., jednak przygoda z królową sportów motorowych nie trwała zbyt długo. Z powodu przestarzałej myśli konstrukcyjnej i niekonkurencyjnych maszyn, marka zdecydowała się na ostateczny rozbrat z F1 w 1960 roku.

Powrót brytyjskiego producenta samochodów na szczyt sportów motorowych w sezonie 2021 to w głównej mierze zasługa Lawrence’a Strolla, który wykupił część udziałów Astona Martina i postanowił przemianować swój zespół Racing Point na Aston Martin F1 Team.

Etatowymi kierowcami ekipy w sezonie 2021 będą Sebastian Vettel i Lance Stroll.

Model AMR21 otrzymał charakterystyczne dla tej marki zielone malowanie, które dopełniają różowe akcenty związane z firmą BWT.

Stajnia z Silverstone, zgodnie z zapowiedziami, wdrożyła do swojej nowej konstrukcji kilka rozwiązań z zeszłorocznego bolidu Mercedesa, co jest wynikiem zacieśnienia dotychczasowej współpracy między dwiema stronami.

Przy okazji dzisiejszego wydarzenia potwierdzono również, że fizyczny debiut nowego auta odbędzie się w czwartek na torze Silverstone, gdzie ekipa wykona oficjalny shakedown w ramach dnia filmowego.

„Pomimo, że ścigałem się już w czterech zespołach Formuły 1, to rozpoczęcie sezonu w barwach nowej ekipy zawsze jest dla mnie ekscytujące” – przyznał Sebastian Vettel.

„Jako kierowca zawsze bacznie przyglądałem się konkurentom. Ten zespół nieustannie imponował mi tym, co jest w stanie osiągnąć bez dużego budżetu. Tak więc kiedy Lawrence i Otmar przedstawili mi swoje ambicje, to natychmiast poczułem się bardzo zmotywowany, aby do nich dołączyć.”

„Uwielbiam historię sportów motorowych, a Aston Martin to jedna z największych marek, które rywalizowały w przeszłości. Fajnie jest uczestniczyć w jej powrocie po 61-letniej nieobecności.”

„Po wizycie w Fabryce i spotkaniu z zarządem, a także inżynierami i mechanikami, wiem, że jest to naprawdę dobra grupa ludzi. Jestem przekonany, że dzięki wsparciu Lawrence’a dokonamy wielkiego postępu pod szyldem Astona Martina.”

„Nie prowadziłem jeszcze tego samochodu, ale moim zdaniem wygląda on świetnie. Naprawdę nie mogę się doczekać, kiedy zabierzemy go na tor. Z niecierpliwością czekam też na rozpoczęcie współpracy i okazję do lepszego poznania wszystkich członków zespołu oraz mojego kolegi Lance’a. Mogę zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, aby wspólnie osiągnąć jak najlepsze wyniki, jednocześnie dobrze się przy tym bawiąc.”

W podobnym tonie wypowiedział się także Lance Stroll, który liczy na dużą konkurencyjność od samego początku sezonu.

„To niezwykle ekscytujący okres. Premiera nowego samochodu to moment, w którym wszystko znów zaczyna wydawać się prawdziwe, zwłaszcza teraz, kiedy zmieniamy nazwę na Aston Martin Cognizant Formula One Team. Wszyscy są tym poruszeni, a w całej fabryce panuje ogromny szum.”

„Wróciłem bardzo wypoczęty z moich zimowych ferii. To będzie mój trzeci sezon pracy z tą wspaniałą grupą ludzi. Taka stabilność jest właśnie tym, czego potrzebuje każdy kierowca. Zbudowałem silne relacje z zespołem i czuję się tutaj jak w domu. Wszystko to ma znaczenie, kiedy walczymy o najmniejsze ułamki sekundy. Chodzi bowiem o to, aby dokładnie wiedzieć, czego się potrzebuje i jak ułożyć współpracę, aby naprawdę zoptymalizować wydajność.”

„To będzie wypełniony po brzegi rok z mniejszą ilością dni testowych. Dobrze wykorzystaliśmy nasze narzędzia do symulacji, którymi dysponujemy w fabryce, co bardzo pomogło nam w przygotowaniach.”

„W tym sezonie oczekiwania na pewno będą większe z kilku powodów. Postrzegam ten rok jako ogromną szansę na osiągnięcie znakomitych wyników. Pod koniec minionego sezonu nabraliśmy rozpędu i wierzę, że od razu będziemy gotowi do walki.”

Otmar Szafnauer jest natomiast nastawiony na kontynuację zeszłorocznego rozwoju.

„Utworzenie zespołu Aston Martin Cognizant daje każdemu naszemu pracownikowi poczucie wielkiej dumy i celu. To kultowa marka samochodów i przywrócenie jej należnego miejsca na szczycie sportów motorowych jest ogromnym przywilejem.”

„Sebastian jest kimś, od kogo możemy się wiele nauczyć. Jego integracja z ekipą przebiegła bardzo płynnie, czego zresztą można było się spodziewać po osobie z tak dużym doświadczeniem. Wydaje mi się jasne, że nie stracił on nic ze swojej szybkości. To od nas zależy, czy uda się stworzyć środowisko, w którym będzie czuł się komfortowo i da z siebie wszystko.”

„Lance jest niezwykle utalentowanym, młodym kierowcą, co pokazały jego dwie, zeszłoroczne wizyty na podium oraz pole position zdobyte w deszczowych warunkach. W tym sezonie liczymy na znacznie więcej.”

„Naszym celem na ten rok jest kontynuacja tego, co udało nam się osiągnąć w zeszłym roku i postawienie kolejnego kroku naprzód. Nie widzę powodu, dla którego nie moglibyśmy tego dokonać biorąc pod uwagę naszych utalentowanych ludzi oraz nowe inwestycje. Sukces nie przychodzi z dnia na dzień, ale jestem pewien, że zebraliśmy wszystkie kluczowe elementy, dzięki którym nieustannie będziemy mogli piąć się w górę.”

 

Image: © Aston Martin F1 Team