Audi e-tron Vision Gran Turismo: Nowy koncepcyjny samochód wyścigowy wprost z PlayStation na tor wyścigowy

Audi e-tron Vision Gran Turismo: Nowy koncepcyjny samochód wyścigowy wprost z PlayStation na tor wyścigowy

Wirtualna rzeczywistość staje się rzeczywistością realną - tak można powiedzieć o nowym wyczynie Audi, które stworzyło e-tron Vision Gran Turismo.

Elektryczny, koncepcyjny Audi e-tron Vision Gran Turismo w wyjątkowy sposób zmienia postrzeganie elektrycznych samochodów wyścigowych i to czym można ścigać się w grach zmienia w namacalną rzeczywistość.

Już od ePrix Rzymu Formuły E, nowy Audi e-tron Vision Gran Turismo będzie służył jako elektryczno-wyścigowa taksówka, którą będzie można pokonać tor Formuły E, podobnie jak zawodnicy rywalizujący w elektrycznych bolidach.

E-mobilność błyskawicznie zyskuje na znaczeniu - powiedział Peter Mertens, członek zarządu Audi AG odpowiedzialny za rozwój techniczny. Stąd właśnie to Audi było pierwszym niemieckim koncernem samochodowym, który w sezonie 2017 postanowił zaangażować się z wsparciem fabrycznym w serię wyścigów samochodów elektrycznych Formuły E.

W naszych laboratoriach rozwojowych nieustannie poszerzamy naszą wiedzę dotyczącą e-mobilności i zdobywamy cenne doświadczenie również w ekstremalnie trudnych warunkach. Dzięki wyścigowym taksówkom Audi e-tron Vision Gran Turismo, w ramach serii wyścigów Formuły E zamieniamy mobilność elektryczną w namacalne doświadczenie dla naszych klientów i gości.

Jedyny w swoim rodzaju Audi e-tron Vision Gran Turismo został skonstruowany i wyprodukowany w centrum produkcyjnym Audi na przestrzeni zaledwie jedenastu miesięcy. Wzorem dla rzeczywistego pojazdu, który zadebiutuje już 14 kwietnia, było auto z pry PlayStation "Gran Turismo".

Audi e-tron Vision Gran Turismo to jednak nie jedyny pojazd, który został zbudowany na bazie wizji z gry, jednak ten samochód jako pierwszy został zbudowany w realnej skali i jako pierwszy tej rangi jest autem koncepcyjnym oraz w pełni funkcjonalnym, który będzie mógł pokonywać kilometry na torze wyścigowym.

Audi e-tron Vision Gran Turismo

Jesteśmy z tego naprawdę dumni – podkreśla szef stylistów Audi, Marc Lichte. Chociaż tworzenie wirtualnego pojazdu pozwala na znacznie większą swobodę i na rysowanie koncepcji, które są trudne do zrealizowania w rzeczywistości, nie chcieliśmy by ten samochód był taką właśnie koncepcją na kołach. Naszym celem był w pełni funkcjonalny pojazd.

Audi e-tron Vision Gran Turismo pokazuje, że mobilność elektryczna w Audi jest bardzo emocjonalna. Ten samochód zawiera wiel e elementów zaczerpniętych z naszego nowego języka projektowego. Takim elementem jest np. odwrócona rama Singleframe w kolorze auta , która będzie typowa dla naszych nowych modeli e-tron.

Audi e-tron Vision Gran Turismo ma napęd na wszystkie koła, a co za tym idzie posiada podział mocy na każde koło z osobna. Trzy silniki elektryczne, każdy o mocy 200 kW, napędzają koncepcyjny samochód - dwa silniki napędzają tylnią oś, a trzeci przednią, wykorzystując poszczególne komponenty przyszłego Audi e-tron.

Moc całego systemu pojazdu koncepcyjnego wynosi 600 kW, czyli 815 koni mechanicznych. Przy masie własnej wynoszącej 1450 kilogramów, samochód wyścigowy Audi posiada stosunek mocy do masy wynoszący 1,78 kilograma, przy idealnej dystrybucji masy 50:50 między przednią i tylną osią. Audi e-tron Vision Gran Turismo przyspiesza od 0 do 100 km/h w mniej niż 2,5 sekundy.

Audi e-tron Vision Gran Turismo