Audi i Porsche z zielonym światłem na wejście do Formuły 1?

Volkswagen / © Volkswagen

Volkswagen, właściciel Audi oraz Porsche, podczas spotkania w przyszłym tygodniu, prawdopodobnie pozwoli swoim obu markom na wejście do Formuły 1, jednak na jasno określonych warunkach.

Od dawna mówi się, że Audi i Porsche nawiążą współpracę z istniejącymi zespołami królowej sportów motorowych. Jest to najbardziej prawdopodobna metoda wejścia do najwyższej klasy wyścigów samochodowych.

Audi i McLaren zaprzeczyły doniesieniom z zeszłego roku, że partnerstwo między tymi dwiema markami już zostało nawiązane, jednak według obydwu zainteresowanych stron jest to jedynie przedmiot dyskusji. Decyzje w tej sprawie poznamy najprawdopodobniej w tym roku.

Za przejęcie zespołu z Woking niemiecki gigant ma zapłacić około pięciuset milionów dolarów, podczas gdy Porsche zamierza nawiązać długoterminowe partnerstwo z Red Bullem, które rozpocznie się za kilka lat.

Volkswagen nie był wcześniej zaangażowany w Formułę 1, ale współpracował z czerwonymi bykami, zwłaszcza w rajdowych mistrzostwach świata.

Ostateczna decyzja, zdaniem agencji prasowej Reuters, będzie zależeć od tego, czy Formuła 1 zrealizuje plany przejścia na paliwa syntetyczne do 2026 roku oraz od postępów McLarena w zakresie elektryfikacji swoich pojazdów.

Volkswagen zainwestował najwięcej ze wszystkich światowych producentów samochodów w produkcję pojazdów i akumulatorów elektrycznych. Koncern z Wolfsburga próbuje w ten sposób oczyścić swój wizerunek po skandalu z Dieselgate i pozostać w zgodzie z rządowymi celami redukcji emisji dwutlenku węgla.

Image: © Volkswagen