Audi ogłasza wejście do Formuły 1 w 2026 roku

Audi / © Audi AG

Audi w dzień rozpoczęcia weekendu wyścigowego w Belgii oficjalnie potwierdziło wejście do Formuły 1 od 2026 roku, jednak jak na razie jedynie jako dostawca jednostek napędowych.

Dołączenie Audi oraz innej firmy z grupy Volkswagen – Porsche, od dłuższego czasu było tematem wielu spekulacji. Mimo krążących plotek nie wiadomo było czy i w jakiej formie niemieckie firmy motoryzacyjne zamierzają dołączyć do królowej motorsportu. Po długich negocjacjach i ostatecznym zatwierdzeniu nowych regulacji technicznych dotyczących silników, które będą używane od 2026 roku, wejście nowych producentów wydawało się kwestią czasu, ponieważ przepisy zostały dostosowane tak, żeby ułatwić im dołączenie.

W piątek rano, na kilka godzin przed rozpoczęciem pierwszej sesji treningowej po letniej przerwie, Markus Deusmann – dyrektor generalny Audi oraz Oliver Hoffmann – szef działu technicznego Audi zorganizowali konferencję prasową, na której oficjalnie ogłoszono zarejestrowanie niemieckiej firmy motoryzacyjnej jako nowego dostawcę silników.

„Cieszę się, że mogę powitać Audi w Formule 1, kultową markę motoryzacyjną, pioniera i innowatora technologicznego” – powiedział szef F1 Stefano Domenicali.

„To ważny moment dla naszego sportu, który podkreśla ogromną siłę, jaką mamy jako globalna platforma, która wciąż się rozwija.”

„To również duże uznanie, że nasze przejście na zrównoważone silniki hybrydowe w 2026 roku jest przyszłościowym rozwiązaniem dla sektora motoryzacyjnego. Wszyscy nie możemy się doczekać, aby zobaczyć logo Audi w stawce i usłyszeć od nich dalsze szczegóły dotyczące ich planów we właściwym czasie” – dodał.

Pomimo że Porsche jeszcze nie ogłosiło oficjalnie wejścia do Formuły 1, podpisało już umowę z Red Bullem, która ujrzała światło dzienne w zeszłym miesiącu. Na razie o Audi wiadomo wyłącznie, że będzie dostarczać jednostki napędowe, jednak wciąż nie ogłoszono, dla której stajni. Od dłuższego czasu pojawiają się doniesienia łączące Audi z Sauberem, a w sprawie tej mają toczyć się aktualnie negocjacje. Na konferencji poinformowano, że dalsze plany nowego producenta silników zostaną ogłoszone jeszcze w tym roku.

„Sporty motorowe są integralną częścią DNA Audi” – powiedział Duesmann.

„Formuła 1 jest zarówno globalną sceną dla naszej marki, jak i bardzo wymagającym laboratorium rozwojowym. Połączenie wysokiej wydajności i konkurencji jest zawsze siłą napędową innowacji i transferu technologii w naszej branży.”

„Dzięki nowym przepisom nadszedł właściwy czas, abyśmy się zaangażowali. W końcu Formuła 1 i Audi dążą do jasnych celów zrównoważonego rozwoju.”

„W związku z dużymi postępami technologicznymi, jakie seria czyni w kierunku zrównoważonego rozwoju w 2026 roku, możemy mówić o nowej Formule 1” – dodał Hoffmann.

„Formuła 1 zmienia się, a Audi chce aktywnie wspierać tę podróż. Ścisłe powiązanie naszego projektu Formuły 1 z działem rozwoju technicznego Audi AG umożliwi synergię.”

Image: © Audi AG