Audi potwierdza współpracę z Sauberem od sezonu 2026

Audi / © Audi AG

Audi potwierdziło, że osiągnęło porozumienie z Sauberem i zostanie jego strategicznym partnerem od sezonu 2026.

W ramach umowy Audi przejmie większościowy pakiet udziałów w Grupie Sauber, co oznacza, że od 2026 roku, niemiecki producent samochodów, będzie działać jako zespół fabryczny.

Audi potwierdziło swoje wejście do Formuły 1 na początku tego roku, stwierdzając, że dołączy do sportu jako dostawca jednostek napędowych, gdy nowe przepisy wejdą w życie.

Podczas gdy Audi będzie rozwijać własny silnik, Sauber będzie nadal tworzyć swoją konstrukcję w Hinwil, a także będzie odpowiedzialny za planowanie i realizację logistyki.

„Cieszymy się, że pozyskaliśmy tak doświadczonego i kompetentnego partnera dla naszego projektu w Formule 1” – powiedział Oliver Hoffmann, członek zarządu ds. rozwoju technicznego w Audi AG.

„Znamy już Grupę Sauber i jesteśmy przekonani, że stworzymy razem silny zespół.”

Prace rozwojowe nad jednostką napędową składającą się z silnika elektrycznego, akumulatora, systemów sterowania i silnika spalinowego, idą już pełną parą w zakładzie specjalnie dla tego celu powołanej spółki Audi Formula Racing GmbH w Neuburgu nad Dunajem.

„Sauber jest partnerem z ekstraklasy w zakresie wykorzystania jednostki napędowej Audi Power Unit” – przyznał Adam Baker, dyrektor zarządzający firmy.

„Cieszymy się na współpracę z doświadczonym zespołem, który kształtował wiele epok w historii Formuły 1. Razem, począwszy od roku 2026, chcemy napisać kolejny jej rozdział.”

Sauber współpracował z marką Alfa Romeo przez ostatnie kilka lat, jednak obie firmy rozejdą się po zakończeniu sezonu 2023.

Potwierdzone zostało również, że do rozpoczęcia sezonu 2026, Sauber będzie korzystał z jednostek napędowych Ferrari.

„Partnerstwo pomiędzy Audi AG i Sauber Motorsport jest kluczowym krokiem dla naszego zespołu, ponieważ kontynuujemy postępy w kierunku ścisłej czołówki” - powiedział szef zespołu Alfa Romeo Frederic Vasseur.

„Zostać oficjalnym zespołem fabrycznym Audi, to nie tylko zaszczyt i wielka odpowiedzialność, ale też świetna opcja na przyszłość. Jesteśmy w pełni przekonani, że możemy im pomóc w osiągnięciu celów, jakie postawili sobie przed rozpoczęciem swojej podróży w F1.”

Sauber startuje w F1 od 1993 roku i w tym czasie odniósł jedno zwycięstwo, które przypadło Robertowi Kubicy podczas Grand Prix Kanady w 2008 roku, kiedy zespół, był obecny pod nazwą BMW Sauber.

Image: © Audi AG