Audi prezentuje e-tron FE07 na sezon 2021

Audi e-tron FE07 / © Audi AG

Audi zaprezentowało nowy bolid e-tron FE07 na sezon 2021 Formuły E, który został wyposażony w całkowicie nowy układ napędowy MGU05.

Niemiecka marka po raz siódmy przystępuje do rywalizacji w Formule E, jednak po raz pierwszy zadecydowała się sama opracować układ napędowy bez wsparcia firm trzecich.

"Audi e-tron FE07 ma całkowicie nowy elektryczny układ napędowy, który po raz pierwszy został opracowany we własnym zakresie" - powiedział Stefan Aicher, dyrektor ds. rozwoju e-Drive w Audi Sport.

Podczas gdy w ostatnich latach zawsze wykorzystywano stale optymalizowaną wersję układu napędowego, opracowaną wspólnie z partnerem technologicznym Schaeffler, prace nad nowym falownikiem MGU na nadchodzące mistrzostwa świata rozpoczęły się od zera: "Doszliśmy do granic możliwości we wszystkich obszarach tego projektu."

Nowy układ napędowy Audi MGU05

Rezultatem prac nad nowym napędem jest Audi MGU05: elektryczny, jednobiegunowy układ napędowy z koncepcją wewnętrznego wirnika, magnesami zewnętrznymi, wysoce wydajnym układem chłodzenia i sześcioma fazami elektrycznymi. Co więcej, inżynierom kierowanym przez Stefana Aichera udało się ponownie wyraźnie zmniejszyć wagę w porównaniu z poprzednią jednostką, dzięki zastosowaniu lekkich materiałów i inteligentnej integracji wewnątrz pojazdu.

"Byliśmy w stanie bezpośrednio ponownie zainwestować te oszczędności w nowe MGU na korzyść zwiększonej wydajności. Mimo to nowy falownik MGU waży mniej niż 35 kilogramów. To było wyjątkowe osiągnięcie całego zespołu" - dodał Aicher.

Wizualnie Audi e-tron FE07, którym w zbliżającym się sezonie ścigać się będą Lucas di Grassi i Rene Rast, zostało zaprezentowane w odświeżonej stylistyce: prócz elementów w spektakularnym jasnopomarańczowych barwach oraz zielenią od partnera technologicznego Schaeffler, przód elektrycznego auta Audi pozostało w kolorze białym, podobnie jak w poprzedniej kampanii.

E-tron FE07 zadebiutuje na torze Ricardo Tormo w Walencji podczas czterodniowych przedsezonowych testów.

Audi e-tron FE07
Image: © Audi AG