Awaria MGU-H powodem odpadnięcia Valtteriego Bottasa z GP Eifelu

Valtteri Bottas - Mercedes AMG Petronas F1 Team / © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images

Po zdobyciu pole position Valtteri Bottas celował w zwycięstwo w Grand Prix Eifelu. Ostatecznie zakończył wyścig na dziewiętnastym okrążeniu z powodu problemów z systemem MGU-H.

Sto pięćdziesiąty wyścig Fina zaczął się bardzo dobrze i po wygranym pojedynku na starcie z zespołowym kolegą, utrzymywał nad nim przewagę na poziomie 1.5 sekundy. Walka na pierwszych zakrętach mogła być skutkiem większej pewności siebie po zwycięstwie w Rosji, jednak dwunastym okrążeniu Lewis Hamilton zbliżył się do Fina na sekundę, co pozwoliło mu skorzystać z błędu kolegi z zespołu, który mocno spłaszczył przednią lewą oponę przy hamowaniu do pierwszego zakrętu.

Duża ilość wibracji zmusiła Bottasa do pojawienia się w boksach i założenia pośrednich opon. Kilka okrążeń później pojawił się wirtualny samochód bezpieczeństwa, co pomogło prowadzącej dwójce w zmianie opon. W tym momencie Fin tracił do lidera około trzynaście sekund.

Podczas wirtualnej neutralizacji zauważono spadek mocy w bolidzie, a na osiemnastym okrążeniu Fin całkowicie stracił dodatkowe 160 koni mechanicznych, pochodzących z systemu odzyskiwania energii. Powodem zakończenia wyścigu była awaria systemu MGU-H.

"To pech" - powiedział Valtteri Bottas. "Co mogę powiedzieć?"

"Podczas wirtualnego samochodu bezpieczeństwa zacząłem tracić moc i nigdy jej nie odzyskałem. Była dość duża utrata, więc to coś związanego z jednostką napędową. Nie znam jeszcze żadnych szczegółów. To pech, do tego czasu miałem frajdę z jazdy."

"Na starcie wyścigu stoczyliśmy dobrą walkę. Nie było mowy, żebym pozwolił mu na to. Cieszę się, że mogłem utrzymać pozycję."

"Oczywiście później zblokowałem koła w pierwszym zakręcie, więc straciłem pozycję. Oznaczało to, że musiałem zjechać wcześniej na pit stop" - dodał Fin.

Po nieukończonym wyścigu Valtteri Bottas w klasyfikacji generalnej traci sześćdziesiąt jeden punktów do Lewisa Hamiltona oraz jest czternaście punktów przed Maxem Verstappenem.

Image: © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images