Baja Poland 2018: Rekordowa trasa na jubileusz

Baja Poland 2018: Rekordowa trasa na jubileusz

To już dziesiąta edycja rajdu Baja Poland, który po raz pierwszy został rozegrany w sezonie 2009. Dziś to również uznana wśród zawodników runda Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych mająca już po raz siódmy najwyższy w tej dyscyplinie sportu status. Tegoroczna edycja Columna Medica Baja Poland, z bazą jak zawsze w Szczecinie oraz odcinkami specjalnymi na poligonie w Drawsku Pomorskim i gminie Dobra zostanie rozegrana w dniach 31 sierpnia – 2 września 2018 roku.

Każdego roku staramy się wprowadzić zmiany mające wpływ na kształt rajdu zarówno od strony organizacyjnej jak i sportowej – powiedział Marcin Fiejdasz, dyrektor rajdu Baja Poland.

Dzięki władzom Szczecina baza Columna Medica Baja Poland już po raz trzeci znajdzie się na malowniczej wyspie Łasztownia, gdzie mamy nie tylko park serwisowy i biura rajdu, ale także warunki do przeprowadzenia ceremonii startu i mety.

Dla zawodników najważniejsze są naturalnie odcinki specjalne. Po raz pierwszy w historii, w jubileuszowej Columna Medica Baja Poland do pokonania będą próby sportowe o długości ponad 500 kilometrów. Dwukrotnie przejeżdżany odcinek na poligonie w Drawsku Pomorskim został z kolei wydłużony do 220 kilometrów wyznaczając kolejny rekord trasy.

Rajd może się rozwijać dzięki dużej życzliwości władz regionów i miast przez które przebiega, a także nieocenionej pomocy ze strony wojska i leśników. Cieszymy się tym ogromnym przywilejem życzliwości ze strony wielu partnerów rajdu.

Listę zgłoszeń poznamy na tydzień przed startem, ale z pewnością nie zabraknie na niej całej czołówki rywalizującej w tym sezonie o końcowy triumf w Pucharze Świata FIA, ale również załogi walczące o laury w mistrzostwach Polski i kilku innych seriach rajdowych – dodał Fiejdasz.

Bardzo duże szanse na zwycięstwo w Pucharze Świata FIA ma w tym roku Jakub Przygoński, którego bez wątpienia zobaczymy na starcie w Szczecinie. Przygoński jest liderem rywalizacji po sześciu rundach, z których wygrał trzy (w Dubaju, Katarze i we Włoszech), dwa razy był drugi i tylko raz znalazł się tuż za podium (4 miejsce). Z taką formą reprezentant Orlen Team może myśleć o mistrzowskiej koronie i powtórzeniu sukcesu Krzysztofa Hołowczyca sprzed pięciu lat.

Na starcie nie powinno również zabraknąć najgroźniejszych rywali Przygońskiego: Martina Prokopa oraz Władimira Wasiliewa. Swój start awizuje także Krzysztof Hołowczyc, pięciokrotny triumfator Baja Poland, który z pewnością będzie walczył o szóste zwycięstwo w swoim ulubionym rajdzie.

Columna Medica Baja Poland to także runda mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej (CEZ), mistrzostw Polski (RMPST), mistrzostw Republiki Czeskiej (MMCR) a także Pucharu Polski i Dacia Duster Elf Cup. Można więc oczekiwać, że na starcie stanie ponad 100 pojazdów różnych kategorii.

Program Columna Medica Baja Poland 2018:

Trasa: 736,38 km w tym 7 odcinków specjalnych o długości 505,08 km

Piątek, 31 sierpnia

 • 16:30 - ceremonia startu, wyspa Łasztownia, Szczecin
 • 18:00 - OS-1 – Szczecin, 7,08 km (ul.Szafera)

Sobota, 1 września

 • 08:35 - OS-2 – Drawsko Pomorskie, 220 km
 • 12:05 - Service B, Drawsko Pomorskie
 • 13:55 - OS-3 – Drawsko Pomorskie, 220 km
 • 17:25 - Service C, Drawsko Pomorskie
 • 20:10 - Park maszyn, wyspa Łasztownia, Szczecin

Niedziela, 2 września

 • 08:40 - OS-4 – Krzekowo, 18,50 km
 • 09:35 - OS-5 – Lubieszyn, 10,50 km
 • 10:30 - Service D, wyspa Łasztownia, Szczecin
 • 12:30 - OS-6 – Krzekowo, 18,50 km
 • 13:25 - OS-7 – Lubieszyn, 10,50 km
 • 14:30 - Ceremonia mety rajdu, wyspa Łasztownia, Szczecin