Ben Sulayem o plotkach związanych z przejęciem Formuły 1: Apelujemy o rozsądek

Formuła 1 i FIA / © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI

Prezydent FIA, Mohammed Ben Sulayem, zaznaczył w swojej niedawnej wypowiedzi, iż każdy podmiot potencjalnie zainteresowany kupnem Formuły 1, powinien przede wszystkim wziąć pod uwagę „wyższe dobro” tego sportu i rozsądek w trakcie zakupu.

W zeszłym tygodniu serwis Bloomberg podał informację, jakoby fundusz majątkowy Arabii Saudyjskiej rozważał zakup najwyższej serii wyścigowego świata za bagatela dwadzieścia miliardów dolarów już w 2021 roku.

Rzeczona kwota jest ponad pięciokrotnie wyższa niż ta zaoferowana przez obecnych właścicieli, Liberty Media, którzy wykupili prawa do transmisji mistrzostw przed sezonem 2017.

Popularność królowej sportów motorowych znacznie wzrosła, głównie dzięki sukcesowi serialu Drive To Survive dostępnej na platformie streamingowej Netflix. W wyniku zwiększonego zainteresowania i ogólnoświatowego zasięgu wartość F1 prawdopodobnie wzrosła od czasu przejęcia przez amerykańską firmę medialną.

Mohammed Ben Sulayem twierdzi natomiast, iż federacja pozostaje ostrożna, co do oceny przedstawionej w raporcie. Według prezydenta FIA potencjalni nowi właściciele powinni mieć na uwadze przede wszystkim dobro torów Formuły 1 oraz sympatyków, jeśli rzeczywiście zostanie zaproponowana tak ogromna suma.

„FIA jako opiekun motorsportu i organizacja non-profit, jest ostrożna w kwestii rzekomych zawyżonych cen w wysokości dwudziestu miliardów dolarów wykładanych na F1” – napisał w oświadczeniu.

„Każdemu ewentualnemu nabywcy polecamy kierować się zdrowym rozsądkiem, rozważenie większego dobra tego sportu i przedstawienie jasnego, zrównoważonego planu, a nie tylko dużych pieniędzy.”

„Naszym obowiązkiem jest pochylenie się nad tym, jak będzie kształtował się przyszły wpływ na promotorów pod względem zwiększonych opłat za przeprowadzenie wyścigu i innych kosztów komercyjnych oraz wszelkich negatywnych skutków, które mogą dotknąć fanów.”

Arabia Saudyjska dość zauważalnie powiększyła w ostatnich latach swoje portfolio sportowe, organizując między innymi ważne turnieje bokserskie, jak również Grand Prix w Dżuddzie, które debiutowało przed dwoma sezonami, a teraz zostanie w kalendarzu do 2027 roku.

Image: © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI