Ben Sulayem: Wyścigi nie są miejscem na wyrażanie swoich poglądów

Kierowcy Formuły 1 / © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images

Prezydent FIA, Mohammed Ben Sulayem, stwierdził, że zawody organizowane przez FIA nie są platformą dla prywatnych manifestacji kierowców.

FIA wprowadziła zmiany w Międzynarodowym Kodeksie Sportowym (ISC) pod koniec sezonu 2022, w celu zakazania kierowcom dokonywania politycznych, religijnych i osobistych wypowiedzi, bez wcześniejszej zgody.

Wcześniej zarówno Lewis Hamilton, jak i Sebastian Vettel głośno wypowiadali się w istotnych kwestiach związanych z prawami człowieka i ochroną środowiska w krajach, w których ścigała się F1.

Prezydent FIA Mohammed Ben Sulayem powiedział, że zmiany w ISC zostały dokonane przy akceptacji i zatwierdzeniu przez Światową Radę FIA.

„Organizujemy bardzo dużo akcji mających na celu okazanie wsparcia osobom, które borykają się z różnymi problemami, więc nie chcemy, aby kierowcy wygłaszali manifesty na własną rękę” – zaznaczył Ben Sulayem.

„Co kierowcy robią najlepiej? Ścigają się. Są w tym bardzo dobrzy, robią show, są gwiazdami i niech się na tym koncentrują.”

„Są inne miejsca, gdzie mogą wyrażać swoje opinie. Każdy ma swój światopogląd i każdy ma swoje pomysły, my w FIA, bardzo chętnie wysłuchamy wszystkich propozycji na nową akcję” – dodał.

Ben Sulayem odniósł się również do działania FIA, które ma za zadanie zlikwidować nadużycia w mediach społecznościowych.

„Jedną z rzeczy, z którymi chcę walczyć, jest toksyczna działalność w mediach społecznościowych skierowana przeciwko osobom z Międzynarodowej Federacji Samochodowej.”

„Każdy atak na jednego z pracowników FIA, jest też atakiem na mnie” – podkreślił.

Szef FIA dodał, że organ zarządzający, nowymi zasadami nie cenzuruje kierowców i podkreślił, że federacja musi pozostać neutralna w obszarze protestów politycznych.

„Nie zamykamy ust kierowcom. FIA powinna być neutralna, takie jest moje zdanie.”

–Potrzebujemy wielkich osobistości, aby umacniać ten sport. Obecni zawodnicy wykonują wspaniałą pracę, wszyscy się z tego cieszą i na tym powinniśmy się skupić” – zakończył Ben Sulayem.

Image: © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images