Binotto: Nie winiłbym Ricciardo za przegrywanie McLarena z Ferrari

Daniel Ricciardo - McLaren F1 Team / © McLaren F1

Mattia Binotto nie wskazywałby Daniela Ricciardo jako winowajcę straty punktowej McLarena w walce z Ferrari w klasyfikacji konstruktorów. Jego zdaniem ekipa z Maranello jest obecnie szybsza.

Od początku sezonu Ferrari z McLarenem toczą zażartą walkę o trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej konstruktorów. Po GP Meksyku i słabszym występie ekipy z Woking przewaga stajni z Maranello wynosi 13,5 punktu. Do końca sezonu wciąż jednak cztery wyścigi i jeszcze wiele może się zmienić.

Niemniej Mattia Binotto jest bardzo zadowolony ze swoich obecnych kierowców, którzy wnieśli do ekipy porównywalną liczbę punktów. Szef zespołu Ferrari chwali też personalnie Carlosa Sainza, który dołączył w tym roku do włoskiej stajni.

„Nie ma wątpliwości, że posiadanie dwóch dobrych kierowców jest ważne dla klasyfikacji konstruktorów” – powiedział Mattia Binotto. „Myślę, że jeśli spojrzeć na liczbę punktów, którą dostarczył Carlos, to jest to czynnik bycia przed McLarenem, więc jest to bardzo ważne.”

„Myślę, że wybierając go jako kierowcę Ferrari, wiedzieliśmy o tym, zawsze był bardzo silnym zwodnikiem. Zawsze zdobywał w wyścigu wiele punktów i dostarczał je do klasyfikacji konstruktorów, a mistrzostwa konstruktorów są jednym z naszych głównych celów, to było dla nas ważne.”

„Z pewnością więc radzi sobie bardzo dobre, to było ważne.”

W sezonie 2021 również i w McLarenie doszło do zmiany kierowcy – Daniel Ricciardo zastąpił w ekipie z Woking właśnie Carlosa Sainza. Australijczyk miał jednak sporo problemów z przyzwyczajeniem się do nowego samochodu i jego zdobycz punktowa jest sporo mniejsza od tej Lando Norrisa.

Czy więc to Daniel Ricciardo odpowiada za to, że Ferrari znajduje się przed McLarenem? Mattia Binotto tak nie uważa, podkreślając, że gdyby nie kilka nieszczęść, to przewaga jego ekipy mogłaby być jeszcze większa.

„Nie sądzę, że to tylko to, ponieważ w niektórych sytuacjach mieliśmy w tym sezonie pecha, np. w Monako czy na Węgrzech. Mogliśmy być nawet o wiele bardziej z przodu. Nie obwiniałbym więc w tej walce Ricciardo, myślę, że byłoby to błędne” – mówił Mattia Binotto.

„Jeśli spojrzeć na ostatnie wyścigi, to zawsze ich wyprzedzaliśmy, może o pół sekundy, tak było w Meksyku i poprzednio. Myślę więc, że w tej chwili, odkąd wprowadziliśmy nową jednostkę napędową, jakoś nam się wydaje, że mamy małą przewagę w osiągach. To jest bardzo przydatne na tym etapie sezonu” – dodał szef zespołu Ferrari.

Image: © McLaren F1