Binotto: Tylko w momencie walki o tytuł pozwolimy sobie na wewnętrzną rywalizację

Charles Leclerc, Mattia Binotto i Carlosa Sainz - Scuderia Ferrari / © Scuderia Ferrari

Szef zespołu Ferrari, Mattia Binotto, potwierdził, że przed nowym sezonem Formuły 1 przeprowadził wiele rozmów z Carlosem Sainzem oraz Charlesem Leclerkiem, aby uniknąć ewentualnych przyszłych "tarć" i wyznaczyć priorytety dla całego składu.

Obaj kierowcy zaznaczali, że muszą znaleźć wspólny kompromis i dojść do porozumienia, jeśli chcą uniknąć wewnętrznej walki, jaka miała miejsce w przypadku Monakijczyka i Sebastiana Vettela w ubiegłym roku.

Ferrari nie zamierza powtórzyć sytuacji z kampanii 2020, kiedy to odnotowali najgorszy występ od czterdziestu lat, dlatego Binotto musiał przypomnieć swoim kierowcom podstawowe zasady panujące w Maranello.

„Zespół jest na pierwszym miejscu” – powiedział Binotto. To on ma znaczenie i nie ma takiej osoby, która byłaby ponad to. Wszyscy jesteśmy tego świadomi.”

„Rozmawialiśmy na temat tego, że jeśli chcemy zostać mistrzami świata, najpierw musimy pokonać inne bolidy i innych kierowców. Dopiero gdy będziemy dysponowali najszybszym samochodem i nasi zawodnicy będą najlepsi na torze, wówczas będziemy mogli pozwolić sobie na walkę między sobą.”

„Skupiamy się na postępach jako ekipa, a w jej skład wchodzą również kierowcy. W ciągu ostatnich kilku tygodni odbyliśmy wiele rozmów i dyskusji. Zrozumienie siebie nawzajem jest bardzo ważne.”

Włoch jest przekonany, że harmonia pomiędzy kierowcami przyczyni się do znacznie lepszych wyników dla całego zespołu. Zwrócił również uwagę, że gdyby Sebastian Vettel w zeszłym roku zdobył taką samą liczbę punktów jak Leclerc, to Ferrari zajęłoby czwarte miejsce w klasyfikacji konstruktorów.

„Punktacja zespołowa jest bardzo ważna. Obaj zawodnicy to wiedzą. Dla nas z pewnością ważne jest to, aby dali z siebie wszystko, ponieważ suma punktów obu reprezentantów jest kluczowa dla konstruktorów na koniec sezonu.”

„Spodziewam się, że Carlos będzie bardzo szybki i konkurencyjny w tym roku i wiem, że Charles będzie taki sam jak w tamtym sezonie.”

„Z pewnością będziemy potrzebować dobrego samochodu, aby osiągać lepsze wyniki, ale spodziewam się, że obaj dobrze sobie poradzą i będzie to dla nas lepszy sezon niż w zeszłym roku” – podsumował.

Image: © Scuderia Ferrari