BMW nie zamierza wrócić do Formuły 1 po zmianach regulaminowych

BMW nie zamierza wrócić do Formuły 1 po zmianach regulaminowych

Szef BMW Motorsport Jens Marquardt powiedział, że niemiecki producent wyklucza powrót do stawki Formuły 1 jako zespół fabryczny.

Ekipa BMW Sauber rywalizowała w F1 w latach 2006-2010. To właśnie w tym zespole zadebiutował Robert Kubica, dotychczas jedyny Polak ścigający się w królowej sportów motorowych. Z powodu słabych wyników i wzrastających kosztów, Niemcy wycofali się z Formuły 1 po sezonie 2010.  

Jens Marquardt w wywiadzie dla Auto Bild tłumaczy, dlaczego zespół z Monachium nie planuje powrotu na szczyt motosportu.

„W Formule 1 używane są silniki V6 turbo, które nie mają nic wspólnego z tymi, które wykorzystujemy w naszej seryjnej produkcji aut drogowych. Możemy tylko chylić czoła przed tym, co robią w F1, ale ta technologia w żaden sposób nie przekłada się na zwykłe samochody.”

Zmiana przepisów, wchodząca w życie w 2021 roku, również nie jest kuszącą perspektywą dla BWM, pomimo stopniowego obniżania kosztów i wyrównywania nagród finansowych.

Według nich, bardziej perspektywicznym kierunkiem jest elektryfikacja branży motoryzacyjnej, dlatego w sezonie 2018/2019 koncert z Monachium wszedł do Formuły E jako producent i współpracuje z ekipą Andretti Autosport.