Bottas: Bezproblemowy piątek receptą na dobre Grand Prix Azerbejdżanu

Valtteri Bottas - Alfa Romeo F1 Team Orlen / © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI

Valtteri Bottas twierdzi, że bezproblemowy pierwszy dzień weekendu wyścigowego na torze ulicznym w Baku pozwoli Alfie Romeo na wykorzystanie potencjału swojego bolidu, co przełoży się na wysokie i dobrze punktowane pozycje.

Dotychczas Fin ukończył każdy wyścig tego sezonu w pierwszej dziesiątce, z wyjątkiem Grand Prix Arabii Saudyjskiej, zdobywając tym samym 40 z 41 punktów, które obecnie znajdują się na koncie Alfy Romeo w klasyfikacji konstruktorów.

Bottas udowadniał w swoich występach, że komfortowo czuje się w bolidach nowej generacji, ale częste piątkowe wypadki oraz inne perypetie odbijały się na przygotowaniach do niedzielnej rywalizacji.

Kierowca stajni z Hinwil liczy na bezproblemowy początek weekendu w Baku, aby w pełni wykorzystać możliwości swojego auta w kwalifikacjach, a następnie w niedzielnym wyścigu.

„Baku to miejsce, z którym wiążą się dla mnie zarówno dobre, jak i złe wspomnienia, więc mam nadzieję, że w ten weekend dodam jeszcze kilka tych pozytywnych” - powiedział Valtteri Bottas.

„Bardzo ważne jest, abyśmy mieli bezproblemowy weekend. Do tej pory osiągaliśmy dobre wyniki mimo kilku piątkowych problemów, a gdybyśmy je rozwiązali, moglibyśmy w pełni wykorzystać potencjał naszej maszyny.”

„Wiemy, że możemy walczyć w czołówce, czasami to robimy, i to musi być nasz cel także tutaj.”

„Na tym torze może dojść do chaotycznego wyścigu, więc musimy być gotowi, aby wykorzystać każdą okazję. W niedzielę może być dużo zabawy.”

Mimo iż dotychczas Alfa Romeo nie może popisać się czystymi i bezproblemowymi weekendami, szef zespołu Frederic Vasseur pozytywnie ocenił sezon szwajcarskiej ekipy.

„Do tej pory spisywaliśmy się naprawdę dobrze i możemy być zadowoleni z osiągniętych wyników, ale wiemy, że będziemy musieli ciężko pracować w każdej rundzie, aby z każdego weekendu wynieść jak najwięcej” – podkreślił Vasseur.

„W Monako przekonaliśmy się, że marginesy są naprawdę niewielkie: w mgnieniu oka można spaść z szóstej na szesnastą pozycję. Dlatego musimy być bardzo skoncentrowani i maksymalnie wykorzystywać każdą sesję, każde okrążenie.”

Vasseur kontynuował swoją wypowiedź, mówiąc, że jedną z kluczowych cech Alfy Romeo C42 jest jej zdolność do osiągania dobrych wyników na różnych torach o różniącej się charakterystyce.

„Spodziewam się, że nasz samochód będzie pasował do tego obiektu, ale z drugiej strony, jak dotąd, nasza C42 dobrze radziła sobie na wszystkich rodzajach torów.”

„Cele pozostają podobne jak w poprzednich rundach – zrobić jak największy postęp w obu samochodach w kwalifikacjach i dążyć do tego, aby w niedzielę oba znalazły się w punktach” – podsumował.

Image: © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI