Bottas: Inwestycja Audi może wynieść Saubera na szczyt

Valtteri Bottas - Alfa Romeo F1 Team Orlen / © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI

Valtteri Bottas uważa, że jeśli jego obecny zespół dobrze wykorzysta inwestycję Audi, to może zostać najlepiej prosperującą ekipą w Formule 1.

Niemiecki producent ma przejąć większościowy pakiet udziałów w Sauberze, spełniając swoje ambicje związane z dołączeniem do stawki F1 w 2026 roku. Firma z Ingolstadt opracuje w swojej fabryce silnik nowej generacji, natomiast w Hinwil zostanie zaprojektowane podwozie.

Fiński kierowca jest przekonany, że fundamenty Saubera, które zostaną wzmocnione inwestycją Audi, mogą poprowadzić szwajcarski skład na przód stawki.

„Absolutnie, jest tam potencjał, który widziałem w tych ludziach” – powiedział Bottas. „To całkiem młody zespół i jest wielu ludzi, którzy myślą nieszablonowo, co jest dobre. Obiekty w fabryce są świetne, tunel aerodynamiczny jest świetny.”

„Z pewnością jest to mniejsza ekipa pod względem ludzi, jeśli porównasz go z Red Bullem czy Mercedesem, ale wiem, że będzie postęp w tym zakresie, więc posiadanie większej liczby osób i może większej ilości pieniędzy zrobi różnicę.”

„Przykładowo, w kwestii produkcji nowych elementów, czasy realizacji były dość długie – naprawa tego rodzaju rzeczy może mieć duże znaczenie w sezonie.”

Sauber może zwiększyć swoje perspektywy dzięki Audi, natomiast Bottas wykorzystuje swoje doświadczenie i wiedzę z Mercedesa, aby pomóc swojemu zespołowi iść naprzód.

„Oczywiście starałem się zaczerpnąć jak najwięcej z moich wcześniejszych doświadczeń, czy to technicznych, czy operacyjnych” – przyznał Fin. „Myślę, że to była spora rzecz w pierwszej połowie roku.”

„Zawsze, gdy coś widziałem, mówiłem: «Faceci po drugiej stronie padoku myślą w ten sposób». Jednak nawet mechanicznie byłem w stanie zaimplementować pewne narzędzia konfiguracyjne, które miałem w poprzednich samochodach, ale nie w zeszłorocznym bolidzie.”

„To oczywiste, że używasz całego doświadczenia, jakie możesz.”

Image: © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI