Bottas: Kolejny roczny kontrakt byłby dla mnie nie do przyjęcia

Valtteri Bottas - Mercedes AMG Petronas Motorsport / © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images

Valtteri Bottas przyznał, że w żadnym wypadku nie zaakceptowałby kolejnej rocznej umowy z Mercedesem, gdyby zespół złożył mu takową propozycję.

Przyszłość Fina w F1 budziła jeszcze niedawno wiele domysłów, jednakże cały ten wątek wyjaśnił się na początku września, gdy ekipa z Hinwil oficjalnie potwierdziła nawiązanie kilkuletniej współpracy z dwukrotnym wicemistrzem świata z sezonów 2019-2020.

Zawodnik z Nastoli wyznał, że już na początku bieżącego roku po rozmowie z Toto Wolffem jego sytuacja stała się dość klarowna, przez co sam zainteresowany chciał spróbować czegoś nowego.

„Byłem świadomy, że w pewnym momencie będziemy musieli podjąć ostateczną decyzję. Jednak już wcześniej sam zdecydowałem, że jeżeli nie będę mógł dostać od Mercedesa dwuletniego lub dłuższego kontakt, to będę chciał podjąć się nowego wyzwania” - powiedział Bottas w Beyond the Grid.

„Podczas rozmowy padło więc proste pytanie, czy mogą mi zaoferować dłuższą umowę, aczkolwiek w odpowiedzi usłyszałem, że nie jest to możliwe w tej chwili. Wówczas wszystko stało się już całkiem proste. Z ich punktu widzenia naturalnym ruchem jest posadzenie w bolidzie George’a, ponieważ jest on związany z zespołem już od dłuższego czasu. To kierowca młodego pokolenia i trzeba zrozumieć, że tak też ewoluuje ten sport.”

„Mercedes ma bardzo dobry program młodych kierowców, a Russell jest jednym z ich najlepszych juniorów, Zrozumiałe jest więc, że nie mogą stracić takiej okazji, dlatego też chcą za wszelką cenę dalej go rozwijać i dać mu sprzęt, dzięki któremu zbierze kolejne doświadczenie i zyska nieco szybkości. Dla mnie w tej sprawie wszystko jest klarowne i jestem naprawdę szczęśliwy.”

32-latek podczas czwartkowego spotkania z mediami został zapytany, dlaczego Mercedes nigdy nie zaoferował mu dłuższego kontraktu, aczkolwiek jego odpowiedź okazała się dość wymijająca.

„Byłoby lepiej, aby Toto wypowiedział się na ten temat niż żebym ja wkładał w jego usta jakieś konkretne słowa. Jestem jednak świadomy swojej pozycji i w pewnym sensie ma to dla mnie sens, więc wszystko jest w jak najlepszym porządku.”

Bottas stwierdził również, że podpisanie kilkuletniej umowy z Alfą Romeo pozwoliło mu wyzwolić się z ciągłej presji i odczuć nieco wolności.

„W momencie, w którym wszystko było już zatwierdzone i wiedziałem, co będę robił przez następne kilka lat, to poczułem trochę więcej wolności, a zarazem poziom presji uległ zmianie. W pewnym sensie odczułem takie wrażenie, jakby ktoś z moich barków zdjął wielki ciężar.”

„To sytuacja, której nigdy wcześniej nie miałem okazji doświadczyć, ponieważ wiem, że będę mógł skupić się w pełni na pracy z zespołem w perspektywie długoterminowej, a nie tylko przez dwanaście miesięcy, z których sześć to praktycznie ciągła walka o utrzymanie miejsca w ekipie”

„Jestem więc bardzo zadowolony, że otrzymałem spory kredyt zaufania od mojego nowego zespołu, który wierzy we mnie, iż będę w jak najlepszym stopniu wykonywał swoje zadanie przez kilka sezonów. To po prostu świetne uczucie. Dzięki temu mogę się skupić na swojej pracy i spoglądać z optymizmem w to, co będę robił w przyszłym roku.”

Image: © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images