Bottas krytyczny wobec przedsezonowych przygotowań Mercedesa

Valtteri Bottas - Mercedes AMG Petronas F1 Team / © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images

Valtteri Bottas przyznał, że ekipa z Brackley powinna skorzystać z dni filmowych przed przyjazdem na pętlę Sakhir, po tym, jak awaria skrzyni biegów ograniczyła jego poranne jazdy do zaledwie sześciu okrążeń.

Nie na taki start przedsezonowych testów liczył Fin, który przebywał na torze w Bahrajnie zaledwie kilka minut. Przyczyną tego była awaria przekładni, która objawiła się już na początku pierwszego przejazdu.

Większą część sesji mechanicy Mercedesa spędzili na wymianie wadliwego elementu, przez co Bottas mógł powrócić na tor dopiero w ostatnich minutach. Wszystko popsuła jednak czerwona flaga, która została wywieszona przez problemy techniczne w aucie Charlesa Leclerca.

„Z niecierpliwością czekaliśmy, aby pojawić się na torze, jednak na pierwszym okrążeniu zdaliśmy sobie sprawę, że mamy problem ze skrzynią biegów, więc musieliśmy go zlokalizować i ją wymienić, co zajmuje sporo czasu” – powiedział po pierwszym dniu testowym Valtteri Bottas.

„Pod koniec sesji przejechaliśmy jeszcze kilka okrążeń, jednak pojawiła się czerwona flaga i to było na tyle. Pokonaliśmy więc łącznie sześć kółek i wszystkie z kratownicą aerodynamiczną, więc nie był to idealny start.”

Mercedes, w przeciwieństwie do pozostałych ekip, nie zdecydował się wykorzystać dni filmowych do sprawdzenia swojej konstrukcji W12, która na tor wyjechała dopiero w Bahrajnie. Bottas uważa, że było to błędne posunięcie.

„Po wszystkim łatwo jest powiedzieć, oczywiście, że tak, powinniśmy to zrobić” – dodał Fin. „Jednak w ostatnich latach wszystko szło po naszej myśli, a pewne rzeczy były sprawdzane już na hamowni. Jestem pewien, że zostanie to przeanalizowane względem przyszłego roku.”

Kierowca Mercedesa liczy na odrobienie strat podczas dwóch kolejnych dni.

„Moim zdaniem dobrą rzeczą w tym roku jest to, że jeśli stracimy jakiś przejazd, to możemy nadrobić zaległości ze względu na ograniczenia. Nie mamy bardzo napiętego harmonogramu w inne dni, więc miejmy nadzieję, że to nadrobimy, jeśli nie wszystko to większość.”

Image: © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images