Bottas liczy na start w posezonowych testach w barwach Alfy Romeo

Valtteri Bottas - Mercedes AMG Petronas F1 Team / © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images

Valtteri Bottas ma nadzieję, że uda mu się wcześniej nawiązać współpracę z zespołem Alfa Romeo Racing i wziąć udział w testach na koniec sezonu w Abu Zabi.

W zeszłym roku posezonowe testy były przeznaczone wyłącznie dla młodych kierowców, co uniemożliwiło niektórym zawodnikom wczesną współpracę z nową ekipą. Wyjątkiem był reprezentant Alpine, Fernando Alonso, który otrzymał specjalne pozwolenie od FIA, ponieważ nie ścigał się w kampaniach 2018, 2019 oraz 2020.

Szefostwo Formuły 1 postanowiło, że w trakcie tegorocznych dwudniowych testów na torze Yas Marina, zespoły będą mieć dowolność wyboru kierowców testowych.

Głównym celem jazd testowych po sezonie 2021 będzie sprawdzenie najnowszych 18-calowych opon Pirelli. Tym samym zespoły będą miały szansę na przetestowanie nowych komponentów dostosowanych do najnowszego ogumienia.

W ubiegłych latach niektóre ekipy zrywały kontrakty kierowców przed czasem, aby mieli oni możliwość uczestniczenia w testach przyszłych teamów – skorzystali z tego m.in. Carlos Sainz, który jako ówczesny zawodnik Renault, testował bolid McLarena w 2018 roku, czy Kimi Raikkonen, będący kierowcą Ferrari, w czasie testów jeździł samochodem Saubera (2017).

Valtteri Bottas liczy więc na to, że uda mu się osiągnąć podobne porozumienie ze swoim obecnym zespołem i będzie mógł jeździć w testach dla Alfy Romeo Racing.

Podczas weekendu wyścigowego w Meksyku przyznał, że niedawno odwiedził fabrykę stajni z Hinwil w Szwajcarii i przeszedł przez proces przymiarki fotela.

„To dobra fabryka, mają wszystkie udogodnienia potrzebne do stworzenia dobrego zespołu” – powiedział Fin.

Skomentował także słabe, dziewiąte miejsce Alfy Romeo w klasyfikacji generalnej, wyrażając jednocześnie przekonanie, że w przyszłym sezonie wszystko się może zmienić.

„Myślę, że tak naprawdę nie dopracowali tegorocznego samochodu. Wydaje mi się, że od stycznia będą z niecierpliwością czekają na przyszły sezon” – zakończył.

Image: © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images