Bottas: Mercedes nie rozważa zatrudnienia Vettela w sezonie 2021

Valtteri Bottas i Sebastian Vettel / © Mercedes AMG Petronas Motorsport

Valtteri Bottas potwierdził, że Mercedes nie rozważa opcji kontraktu dla Sebastiana Vettela, przez co Niemiec miałby zająć wówczas jego miejsce od przyszłego sezonu. Dodał też, że śmieszą go podobne spekulacje.

Czterokrotny mistrz świata Sebastian Vettel pożegna się z zespołem Ferrari po sezonie 2020. Jego fotel zajmie Hiszpan Carlos Sainz, obecny kierowca McLarena.

Vettel wciąż nie potwierdził zamiarów, co do swojej dalszej przygody z F1. Mówi się, że dla Niemca jedynym sensownym krokiem dla kontynuacji kariery jest podpisanie kontraktu z jednym z dwóch pozostałych, czołowych zespołów – lub odejście na emeryturę.

Niestety droga powrotna Vettela do Red Bull Racing okazała się niemożliwa. Stąd też pojawiły się spekulacje, że Niemiec może zastąpić Valtteriego Bottasa w ekipie Mercedesa.

Według niektórych źródeł, menadżer Fina miał już rozmawiać w sprawie nowej posady w zespole Renault, gdzie zastąpiłby odchodzącego do McLarena, Daniela Ricciardo. O Vettela zaś miał „wykłócać” się Toto Wolff, szef ekipy z Brackley i dyrektor Daimlera, Ola Kallenius, który nie chciał lekceważyć potencjału czterokrotnego mistrza świata.

Mercedes potwierdził jednak, że priorytetem są dla niego obecni kierowcy – Lewis Hamilton i Valtteri Bottas oraz protegowani George Russell i Esteban Ocon.

Fin ma nadzieję, że pozostanie w ekipie z Brackley na piąty sezon i że wkrótce otrzyma kolejną umowę. Dodaje też, że nie martwi się spekulacjami na temat swojego odejścia.

„Przez cały czas byliśmy bardzo szczerzy z moim zespołem, jaka jest sytuacja i jak będzie wyglądała umowa” – powiedział Bottas dla telewizji Sky Sports F1.

„Mam dość prostą wiadomość, że nie, nie rozważają [kontraktu dla] Sebastiana.”

„Więc powiedziałem dobrze i się nimi [spekulacjami] nie martwię.”

Argumentem przemawiającym za dalszą kontynuacją współpracy Bottasa z Mercedesem może być sezon 2019 – jego najlepszy w dotychczasowej karierze w F1, w którym zdobył tytuł wicemistrza i zwyciężył w czterech wyścigach.

Wierzy, że Mercedes podpisze z nim umowę „bez zastanowienia”, dodając, że jego wcześniejsze kontrakty – także jednoroczne – zawierały opcję za kolejny sezon.

Przyznał również, że śmieszą go pogłoski na temat zastąpienia jego miejsca przez Vettela.

„Uważam, że to całkiem zabawne, że beż żadnego wyścigu, ludzie dostają moje miejsce. Rozśmieszyło mnie to kilka razy.”

„Więc nie ma z tej strony żadnej presji, ponieważ wciąż mam w głowie swój wyraźny cel na ten sezon.”

„Wszystko się ułoży, tak czy inaczej. W ogóle się tym nie stresuję” – dodał.

Bottas powiedział, że nie wie jakie są obecne zamiary Sebastiana Vettela i nie zna właściwych powodów jego rozstania z Ferrari.

„Każdy podejmuje własne decyzje. Nie wiem nawet, czy chce zostać w F1 czy nie.”

Image: © Mercedes AMG Petronas Motorsport