Bottas o swojej pozycji w zespole Alfa Romeo: Czuję, że mam coś do powiedzenia

Valtteri Bottas - Alfa Romeo F1 Team Orlen / © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI

Valtteri Bottas po przejściu do zespołu Alfa Romeo, nie tylko otworzył nowy etap w swoim życiu, ale dostał też nowe możliwości.

Fin ścigał się dla Mercedesa przez pięć lat od 2017 do 2021 roku. Podczas jazdy dla ekipy z Brackley był regularnie pokonywany przez partnera z zespołu Lewisa Hamiltona, lecz równie regularnie, dzięki pracy obu kierowców, Mercedes wygrywał w klasyfikacji konstruktorów.

W Alfie Romeo Bottas jest teraz doświadczonym kierowcą i skutecznym liderem zespołu, ponieważ ściga się z jedynym debiutantem w tym sezonie, Zhou Guanyu.

„Nowa rola wiele dla mnie znaczy i mocno mnie motywuje” – powiedział Fin. „Mam pomóc zespołowi znaleźć kierunek w dostrajaniu samochodu, motywowaniu ekipy i pomocy dla mojego młodego kolegi” – stwierdził.

„Większa odpowiedzialność daje większą satysfakcję. Czuję, że mam teraz coś do powiedzenia.”

Bottas dodał, że zatrzymuje się w fabryce zespołu w Hinwil o wiele częściej niż w fabryce zespołu Mercedesa, stwierdzając, że Hinwil odwiedza za każdym razem, gdy jest tygodniowa przerwa między weekendami wyścigowymi.

Podkreślając istotną różnicę między Alfą Romeo a Mercedesem, Bottas mówi, że instalowanie nowych pomysłów w jego obecnym zespole jest znacznie krótszym procesem.

„W Mercedesie, jeśli miałem pomysł na nową część lub inne ustawienie, to zanim zostało to wprowadzone w życie, minęło sporo czasu” – przyznał.

„Zawsze było zaangażowanych wiele osób i działów. W Alfie mogę wejść do fabryki i porozmawiać bezpośrednio z osobami odpowiedzialnymi za daną część bolidu.”

„Na przykład, miałem pewne pomysły dotyczące mechanicznego balansu samochodu. Inżynierowie powiedzieli: Tak, wypróbujmy to. I to się sprawdziło. Podobnie postąpiliśmy z jedną, czy dwiema innymi rzeczami” – zakończył Bottas.

Image: © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI