Bottas: Powiedziałem zespołowi, że będę na podium!

Valtteri Bottas - Mercedes AMG Petronas F1 Team / © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images

Valtteri Bottas zapowiedział w sobotę, że zdobędzie podium podczas Grand Prix Włoch, mimo startu z alei serwisowej. Fin wypełnił swoją przepowiednię i w niedzielę skończył wyścig na trzecim miejscu.

Kierowca Mercedesa, który od sezonu 2022 zasili zespół Alfa Romeo Racing, wywalczył pole position w piątkowych kwalifikacjach oraz zwyciężył w sprincie kwalifikacyjnym, jednak główną rywalizację musiał rozpocząć z końca stawki, z powodu wykorzystania nadprogramowych elementów jednostki napędowej.

Taki obrót spraw nie powstrzymał jednak Bottasa od sięgnięcia po kolejne podium, co zapowiedział swojej stajni jeszcze przed startem walki w Świątyni Prędkości.

Fin już na pierwszym okrążeniu awansował na szesnaste miejsce, gdy wyścig został na krótko zneutralizowany po wypadnięciu Antonio Giovinazziego. Po wznowieniu Bottas szybko przebijał się przez stawkę i już na jedenastym okrążeniu wyprzedził Latifiego, dzięki czemu znalazł się w pierwszej dziesiątce.

Gdy na torze pojawił się samochód bezpieczeństwa, spowodowany wypadkiem Verstappena i Hamiltona, Bottas zjechał na zmianę opon i powrócił na pętlę na piątym miejscu tuż za Carlosem Sainzem.

Reprezentant stajni z Brackley po kilku okrążeniach wyprzedził hiszpańskiego kierowcę Ferrari i do końca wyścigu utrzymywał się za Sergio Perezem, kończąc wyścig na czwartym miejscu. Meksykanin otrzymał jednak karę pięciu sekund za nielegalne wyprzedzenie, co pozwoliło Bottasowi ukończyć wyścig na najniższym stopniu podium.

„Powiedziałem zespołowi, że skończę na podium i jestem szczęśliwy, że to zrobiłem. Startowanie z końca stawki nigdy nie jest łatwe, ale najważniejsze jest, że zdobyliśmy więcej punktów niż Red Bull” – powiedział Bottas.

„To był dla mnie wspaniały powrót, chyba nigdy nie odrobiłem tylu miejsc w jednym wyścigu. Walka z Perezem była dobra i jestem zadowolony z mojego wyniku.”

„Dobrze się bawiłem, kilka dobrych wyprzedzeń i ogólnie dobry wyścig. Był to prawdopodobnie jeden z moich lepszych weekendów z Mercedesem. Myślę, że byłem mocny przez całe Grand Prix, co mnie bardzo cieszy.”

„Oczywiście szkoda tego zderzenia Lewisa i Maxa. Straciliśmy tam kilka ważnych punktów. Jeszcze nie widziałem całego wypadku, ale najważniejsze jest, że obaj są zdrowi.”

„Teraz musimy patrzeć przed siebie i mam nadzieję, że uda mi się pójść za ciosem w Rosji, na torze, na którym dobrze sobie radziłem w przeszłości” - dodał Bottas.

Image: © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images