Bottas: Przed pit stopem wierzyłem w zwycięstwo

Valtteri Bottas - Mercedes AMG Petronas F1 Team / © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images

Valtteri Bottas przyznał, że od początku wyścigu wierzył w to, że uda mu się wyprzedzić Maxa Verstappena, a co za tym idzie wygrać wyścig w Monako. Niestety występ Fina zniszczył feralny pit stop.

Ze względu na usterkę bolidu, Charles Leclerc wycofał się z domowego Grand Prix, co pozwoliło kierowcy Mercedesa przesunąć się na drugą pozycję jeszcze przed startem rywalizacji na ulicach Monte Carlo.

Fin tuż po zgaśnięciu czerwonych świateł był bliski wyprzedzenia młodego Holendra, jednak 23-latek inteligentnie obronił swoją pozycję i jako pierwszy wszedł w zakręt numer jeden. Bottas trzymał się blisko zawodnika Red Bulla, aż do swojego pit stopu na trzydziestym okrążeniu, który pozbawił go szansy na kontynuowanie walki o zwycięstwo.

Podczas zmiany opon mechanicy Mercedesa nie byli w stanie zdjąć przedniego, prawego koła, a problemem okazała się nakrętka. Po wielu nieudanych próbach zespół nie miał innego wyjścia, jak wycofać samochód z wyścigu.

„Szczerze mówiąc, nie wiem, co się stało w trakcie pit stopu. Nie wiem jeszcze, czy był to ludzki błąd, czy może problem techniczny” – wyjasnił 31-latek.

„Niezależnie od tego, co było przyczyną tej sytuacji, musimy wyciągnąć z tego lekcje. To nasza wina, nie powinno do tego dojść.”

Kierowca Mercedesa był przekonany, że dysponuje tempem, które pozwoli mu rzucić wyzwanie prowadzącemu Verstappenowi, mimo iż w momencie zatrzymania się na postój jego strata do lidera wynosiła pięć sekund.

„Myślę, że mogliśmy walczyć o zwycięstwo” - przyznał. „Red Bull i Max byli naprawdę szybcy, więc byłoby to trudne, ale przynajmniej mogliśmy zająć drugie miejsce i zdobyć dobre punkty. Straciliśmy je jednak.”

„Max miał mocne tempo i udało mu się sprawić, aby miękka opona wytrzymała trochę dłużej podczas pierwszego przejazdu, ponieważ kiedy wyjedziesz już na twardym ogumieniu, niewiele się dzieje.”

„Nie wiem. Nigdy się nie dowiemy, czy mogliśmy rzucić [im] wyzwanie, czy nie.”

To już drugi raz w obecnym sezonie wyścigowym, kiedy Valtteri Bottas musiał wycofać się z wyścigu, przez co w klasyfikacji generalnej spadł na czwarte miejsce za plecy Lando Norrisa.

Image: © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images