Bottas rozumie wycofanie się Nico Rosberga ze sportu

Nico Rosberg / © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images

Valtteri Bottas, który był związany przez pięć lat z zespołem z Brackley, twierdzi, że rozumie szokującą decyzję Nico Rosberga o rozstaniu się z Formułą 1, ponieważ na własnej skórze doświadczył poziomu, jaki reprezentuje Lewis Hamilton.

Mercedes powrócił do F1 jako producent w 2010 roku. Nico Rosberg stanowił połowę ich pierwotnego składu wraz z powracającym siedmiokrotnym mistrzem świata Michaelem Schumacherem. Od 2014 roku srebrne strzały wzniosły się na szczyt królowej sportów motorowych, a z nastaniem złotych czasów dla składu, w szeregi niemieckiego koncernu wkradła się wielka rywalizacja i napięcie, gdy Hamilton oraz Rosberg walczyli o tytuły kierowców przez trzy kolejne lata.

Korona za 2014 i 2015 rok przypadła Brytyjczykowi, natomiast Rosberg sięgnął po tytuł mistrzowski w sezonie 2016 podczas ostatniego wyścigu sezonu w Abu Zabi. Zaledwie kilka dni później Niemiec wycofał się z Formuły 1.

Rosberg mówił o ogromnym obciążeniu, zarówno psychicznym, jak i fizycznym, które sam na siebie nałożył, aby osiągnąć poziom, który umożliwiłby mu pokonanie Brytyjczyka. Po potwierdzeniu odejścia Rosberga ze sportu Valtteri Bottas został zespołowym kolegą Hamiltona, a wraz ze zmianą składu, szef zespołu z Brackley Toto Wolff obiecał, że nie dopuści w przyszłości do aż tak zaciętej rywalizacji w swojej ekipie.

Po przybyciu z Williamsa Fin był zakłopotany odejściem Rosberga, jednak po spędzeniu pięciu sezonów w Mercedesie, nie mogąc rzucić wyzwania Hamiltonowi w klasyfikacji kierowców, w pełni rozumie decyzję niemieckiego kierowcy.

„W tamtych czasach było dwóch kierowców, którzy naprawdę ciężko ze sobą walczyli. Zrobiło się nawet trochę politycznie” – powiedział Valtteri Bottas w podcaście Supla, cytowanym przez Iltalehti.

„Kiedy trafiłem do Mercedesa, zastanawiałem się, dlaczego Nico odchodzi. Teraz jednak mogę się z nim identyfikować. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że nie jest to łatwe.”

Pod koniec 2021 roku kierowca z Nastolii przeniósł się z Mercedesa do Alfy Romeo, natomiast George Russell został nowym partnerem siedmiokrotnego mistrza świata, po trzech latach spędzonych z Williamsem.

Image: © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images