Bottas: Zdobycie kilku pozycji na pierwszym okrążeniu było kluczowe

Valtteri Bottas - Alfa Romeo F1 Team Stake / © Alfa Romeo F1 Team Stake / XPB

Valtteri Bottas wywalczył pierwsze punkty dla zespołu Alfa Romeo, w otwierającym sezon 2023 wyścigu w Bahrajnie, podkreślając, że najważniejszym czynnikiem w niedzielę okazała się odpowiednia strategia.

Kierowca szwajcarskiego składu do rywalizacji za torze Bahrain International ruszał z dwunastego pola – agresywny start i zyskanie kilku lokat już na pierwszym okrążeniu, pozwoliło Finowi na awans do punktowanej dziesiątki.

Ważnym czynnikiem dla Bottasa była jednak przemyślana jazda i dbanie o opony, aby być pewnym, iż uda się zdobyć pierwsze punkty w kampanii 2023 i nie narazić się na ataki innych zawodników, co ostatecznie się sprawdziło.

Fin podkreślił również, jak ważnym czynnikiem była praca całej ekipy podczas zimowych przygotowań i jak kluczowe w tym aspekcie jest zgranie zespołowe.

„Jestem naprawdę zadowolony z naszego dzisiejszego [niedzielnego] wyścigu: cztery punkty są dobrą nagrodą dla zespołu i pokazują, że cała praca, którą wszyscy w bazie wykonali zimą, się opłaca” – powiedział po zakończonym wyścigu Valtteri Bottas. „Pokazaliśmy, iż mamy dobry samochód i że możemy walczyć ze wszystkimi zespołami wokół nas.”

„Mój wyścig był dobry, momentami trochę cichy: start był naprawdę ważny, a zdobycie kilku pozycji na pierwszym okrążeniu było kluczowe, ponieważ samochody wokół nas są bardzo konkurencyjne, a wyprzedzanie nie jest łatwe.”

„Rozpoczęliśmy agresywnie, zarówno na torze, jak i zgodnie z naszą strategią – zdecydowanie było to słuszne. Musieliśmy być też sprytni i wybierać nasze potyczki, upewniając się, że zachowaliśmy opony na czas, kiedy ich potrzebowaliśmy: okazało się to ważne pod koniec, kiedy zbliżył się Gasly, ale ostatecznie dowieźliśmy nasz dobry wynik.”

„To był solidny początek naszego sezonu, ale oczywiście praca się nie skończyła: musimy ciągle się poprawiać, naciskać – wiem, że wszyscy w Hinwil pracują nad ulepszeniami naszego auta.”

Fin przyznał także, że najszybsze okrążenie Zhou Guanyu, podczas ostatniej fazy wyścigu, było posunięciem strategicznym.

„Dla Zhou ważne było również, aby uzyskać najszybsze okrążenie na samym końcu i odebrać punkt rywalom – wykonał dobrą robotę i to pokazuje, jak dobrze pracujemy jako zespół.”

„Ósma lokata to wszystko, co mogliśmy osiągnąć i nic więcej nie mogliśmy zrobić” – podsumował Bottas.

Pozytywna ocena rywalizacji w GP Bahrajnu wybrzmiała również z ust Alessadnro Alunii Braviego, reprezentanta zespołu Alfa Romeo, który podkreślił, jak ważna okazała się praca zespołowa w zdobyciu pierwszych czterech punktów do klasyfikacji konstruktorów.

Włoch przyznał jednak, że przed ekipą z Hinwil dużo pracy do wykonania, w tym przygotowanie odpowiednich poprawek, aby zachować konkurencyjność w tegorocznym sezonie wyścigowym.

„Zespół wykonał dziś [w niedzielę] naprawdę dobrą robotę i możemy być zadowoleni z końcowego wyniku, który pokazuje nasz ciągły postęp oraz wartość pracy, którą wykonaliśmy podczas testów przedsezonowych: byliśmy w pierwsze piątce zespołów przez cały wyścig i zakończyliśmy rywalizację przed McLarenem oraz Alpine” – podkreślił Alessandro Alunni Bravi.

„To był dobry wspólny wysiłek: kierowcy dobrze spisali się w samochodach, z dodatkowym wkładem pracy zespołowej Zhou, który ustanowił najlepszy czas okrążenia na sam koniec; strategiczne wybory i pit stopy były naprawdę dobre i wszyscy razem przyczyniliśmy się do czterech punktów, które przywieźliśmy do domu.”

„Wynik ten jest zgodny z tym, czego oczekiwaliśmy po zeszłotygodniowych testach i danych, które uzyskaliśmy w treningach.”

„Dzisiejszy [niedzielny] wieczór był dobrym początkiem, ale wciąż jest dużo pracy do wykonania: musimy dalej naciskać, aby rozwijać nasz samochód, ponieważ walka, którą toczymy w tym sezonie, będzie ekscytująca.”

Image: © Alfa Romeo F1 Team Stake / XPB