Brak zmian w doborze kierowców w klasie LMP2 w sezonie WEC 2021. Decyzja FIA cofnięta

Jota #38 i Racing Team Nederland #29 / © FIA WEC / Adrenalmedia.com

Le Mans Endurance Management odrzuciło zapowiedziane przez FIA zmiany w przepisach dotyczących składu kierowców LMP2, a przewodniczący serii World Endurance Championship i European Le Mans Series Gerard Neveu stwierdził, że w kolejnym sezonie mistrzostw nie będzie żadnych zmian w obsadzie kierowców z oceną brązową i srebrną.

Ogłoszone niedawno przez Światową Radę Sportów Motorowych zapowiedzi zmian składów kierowców kategorii LMP2 zakładały, że w konstrukcjach tej klasy każdy zespół powinien wystawić jednego kierowcę z oceną brązową lub dwóch kierowców z oceną srebrną. Zmiany dotyczyły także minimalnej liczby zawodników, która miała wzrosnąć do co najmniej trzech na jeden samochód.

Poprzednio klasa prototypów LMP2 WEC wymagała od zespołów posiadania co najmniej jednego srebrnego lub brązowego zawodnika, przy czym kategoryzacja innych kierowców była wolna.

Ogłoszenie spowodowało jednak tarcia ze strony zawodników, głównie z zespołów biorących udział w tegorocznej 4-godzinnej rundzie ELMS na torze Monza, która również mogłaby ulec zmianie w przyszłym roku.

"Nie będzie wymogu posiadania brązowego lub dwóch srebrnych kierowców w załogach LMP2 w przyszłym roku. Wszystkie zespoły zostały już poinformowane o tym nowym punkcie. Składy załóg nie zmienią się, a zasady zastosowane w 2020 roku pozostaną takie same" – wyjaśnił Gerard Neveu.

Nie jest do końca jasne, w jaki sposób orzeczenie FIA przeszło przez Komisję ds. Wyścigów Długodystansowych, która teoretycznie musiała zatwierdzić zmiany, zanim zostały oficjalnie ogłoszone.

"Myśleliśmy o narzuceniu kierowców załogom, aby za pomocą tego nowego systemu lepiej promować zawodników z poszczególnymi ocenami. Jednak obecny czas nie jest dobry na wprowadzanie większych zmian, więc przepisy pozostaną dość podobne, do tego, co już znamy" – dodał Neveu.

Image: © FIA WEC / Adrenalmedia.com