Brawn: Jestem przekonany, że nowe bolidy umożliwią walkę koło w koło

Ross Brawn / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Ross Brawn uważa, że władze Formuły 1 i FIA wykonały bezprecedensową ilość intensywnej pracy, aby opracować koncepcje nowego bolidu na sezon 2022.

Podczas weekendu na torze Silverstone miała miejsce oficjalna prezentacja pokazowego modelu auta, które zostało zbudowane na podstawie nowych regulacji technicznych.

Dyrektor zarządzający serią przyznał, że jest to pierwszy od wielu lat przypadek w historii Formuły 1, kiedy to obie zainteresowane strony włożyły aż tyle pracy w ukształtowanie wizji następnej generacji bolidów.

„Formuła 1 zaprezentowała na Silverstone pełnowymiarowy model naszego rewolucyjnego samochodu na 2022 rok, co spotkało się z bardzo pozytywną reakcją" - stwierdził Ross Brawn.

„Należy pamiętać, że jest to pierwszy przypadek od 30 lat, kiedy F1 i FIA włożyły tyle pracy w projektowanie i nadanie kierunku rozwojowego dla samochodu wyścigowego."

„Na zaprezentowanej konstrukcji widać interpretację przepisów według F1 i FIA. Teraz jestem bardzo ciekawy, jakie rozwiązania zostaną opracowane przez zespoły na przyszły rok."

Brytyjczyk zaznacza także, że podczas prac projektowych skupiono się głównie na tym, aby kierowcy mogli podążać za sobą w niewielkiej odległości, zwłaszcza w zakrętach, co ma poprawić jakość widowiska poprzez zwiększenie ilości manewrów wyprzedzania.

„W 2022 roku bolidy powinny pozwolić na znacznie więcej wyprzedania, a ponadto powinno być znacznie mniej sytuacji, gdzie kierowcy będą jechać w pociągu kilku bolidów korzystających z systemu DRS."

„Kiedy między teraźniejszymi konstrukcjami jest duża różnica w osiągach, to wówczas wyprzedzanie jest dość proste, aczkolwiek gdy osiągi są zbliżone, to szczególnie na takim torze jak Silverstone pokonanie rywala jest bardzo utrudnione."

„Jesteśmy przekonani, że nowy samochód umożliwi kierowcom podjęcie większej ilości walki koło w koło, bowiem właśnie tego chcemy dla naszych kibiców."

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool