Brawn: Za sukcesem Lewisa stoi talent, a nie samochód

Ross Brawn i Lewis Hamilton - Mercedes AMG Petronas F1 Team / © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images

Zdaniem Rossa Brawna, Hamilton, wygrywając ubiegłoroczne Grand Prix Turcji, udowodnił, że za jego sukcesami stoi talent, a nie tylko najszybszy samochód.

Brytyjczyk przypieczętował swój siódmy tytuł mistrzowski zwycięstwem na torze Istanbul Park, wyrównując tym samym historyczny rekord Michaela Schumachera.

Na skutek wcześniejszej wymiany nawierzchni oraz intensywnych opadów deszczu, warunki panujące wówczas na tureckim obiekcie były niezwykle trudne. Nie przeszkodziły one jednak 36-latkowi finiszować z przewagą ponad trzydziestu sekund nad drugim w zestawieniu Sergio Perezem.

„Lewis pojechał fenomenalnie” – powiedział Dyrektor Sportowy F1 w wywiadzie dla portalu RaceFans.

„Jeżeli ktoś nadal uważa, że wygrywa tylko dzięki najlepszemu bolidowi, to zdecydowanie powinien obejrzeć sobie ten wyścig. To było arcydzieło.”

„Mieliśmy bardzo negatywne komentarze na temat przyczepności. Z drugiej strony był to jeden z najlepszych weekendów w tamtym roku.”

Nowe regulacje techniczne, które wejdą w życie w sezonie 2022, skutkować będą wyraźnym spowolnieniem samochodów Formuły 1. Według Brawna, przypadek GP Turcji pokazał, że taki zabieg może realnie poprawić walkę na torze.

„Uzyskiwanie rekordowych czasów okrążeń niekoniecznie oznacza najlepsze widowisko” – podsumował 66-latek.

Image: © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images