Brawn: Zaangażowanie Porsche i Audi jest bardzo poważne

Ross Brawn / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Zdaniem Brytyjczyka szansa na to, że już w niedalekiej przyszłości do grona producentów silników dla Formuły 1 dołączą nowi gracze, jest coraz większa.

Ross Brawn odniósł się do przebiegu spotkania, które odbyło się na torze Red Bull Ring i dotyczyło koncepcji nowego silnika, jaki napędzać będzie przyszłe bolidy F1. Co istotne, do rozmów tych zaproszeni zostali także przedstawiciele Porsche oraz Audi.

„W spotkaniu uczestniczyli prezesi Audi i Porsche. Ich pojawienie się, uważam za pozytywny znak” - powiedział Brawn w wywiadzie dla telewizji Channel 4.

„Rozmowy przebiegły bardzo dobrze. Nie wypracowaliśmy co prawda żadnych konkluzji, ale udało nam się wyznaczyć kolejne kroki, jakie musimy podjąć, a część z nich dotyczyła właśnie nowych producentów.”

„Dotarliśmy do etapu, na którym wszystko wygląda niezwykle poważnie.”

Nowe przepisy dotyczące jednostek napędowych mają wejść w życie w roku 2025, ale już teraz szefowie Red Bulla i Mercedesa sugerują, przesunięcie tego terminu na sezon 2026. Sugestie Toto Wolffa oraz Christiana Hornera w żaden sposób nie wpływają jednak na wielki entuzjazm i optymizm Rossa Brawna.

„Formuła 1 stoi obecnie na niesamowicie mocnej pozycji. Producenci widzą nasze zaangażowanie i wszystkiemu dokładnie się przyglądają, zastanawiając się jednocześnie, czy aby nie nastał właśnie ich czas.”

Według Brytyjczyka, koncerny takie jak Porsche czy Audi mogły zostać zachęcone podjęciem tematu zaangażowania się w Formułę 1 nie tylko poprzez pozytywne zmiany, jakim w ostatnich latach ulega ten sport, ale także dzięki obecnemu przełamaniu dominacji stajni z Brackley.

„Jestem bardzo zadowolony z tego, gdzie udało nam się dotrzeć.”

„Nie spoczywamy jednak na laurach. Chcemy mieć pewność, że nowa jednostka napędowa będzie dopracowana na wielu płaszczyznach. To musi być świetny silnik wyścigowy. Chcemy, aby fani byli dumni, śledząc rywalizację w F1.”

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool