Brown: McLaren cały czas rozważa dołączenie do kategorii LMDh

Żak Brown / © McLaren

Firma McLaren przedstawiła swoje stanowisko związane z projektem LMDh. Dyrektor generalny brytyjskiej marki samochodów sportowych, Zak Brown, stwierdził, że proces jest obecnie w toku, ale nie podjęto jeszcze żadnej decyzji.

Będąc zaangażowanym od samego początku w techniczne spotkania grup roboczych IMSA i ACO, McLaren był jedną z kilku marek, które wykazywały zainteresowanie rywalizacją w wyścigach długodystansowych w najwyższej klasie prototypów.

Brown odniósł się do ostatnich komentarzy zespołu JOTA, które mówią o długoterminowych planach dołączenia brytyjskiej ekipy do rywalizacji w kategorii samochodów LMDh. JOTA współpracuje obecnie z McLarenem, wystawiając model 720S GT3 w pełnym sezonie serii Fanatec GT World Challenge Europe.

„Cały czas prowadzimy dyskusje związane z kategorią LMDh, ale nie doszliśmy jeszcze do wniosku, czy się w to zaangażujemy. Nawet jeśli to zrobimy, to będzie jeszcze w tej kwestii wiele do ustalenia” – wyjaśnił Zak Brown.

Decyzja zostanie podjęta przez McLarena prawdopodobnie w tym roku, jednak nie ustalono jeszcze dokładnej daty. Brown w swoich wcześniejszych wypowiedziach wskazywał, że zaangażowanie zespołu w program LMDh od 2023 roku zostałoby ogłoszone właśnie w pierwszej połowie 2021 roku.

Wtedy również do rywalizacji w kategorii prototypów dołączą takie zespoły jak Audi, Porsche i Acura. Natomiast w Długodystansowych Mistrzostwach Świata w kategorii Le Mans Hypercar ścigać się będzie Ferrari.

Deklaracja McLarena dotycząca bieżącego zaangażowania w program LMDh pojawiła się wkrótce po tym, jak Lamborghini również wyraziło zainteresowanie rywalizacją w najwyższej klasie prototypów, a szef działu sportów motorowych włoskiego producenta, Giorgio Sanna, stwierdził, że ostateczna decyzja ma nadejść „wkrótce”.

Image: © McLaren