Brown: McLaren nie osiągnął celów rozwojowych w MCL60

Lando Norris - McLaren F1 Team / © McLaren F1 / LAT

Dyrektor generalny McLaren Racing, Zak Brown, stwierdził, że ekipa z Woking nie osiągnęła celów rozwojowych w MCL60, co może wpłynąć na pozycję zespołu w siatce w sezonie 2023.

Andrea Stella, szef McLarena, podczas premiery MCL60 przyznał, iż nie jest w pełni zadowolony ze specyfikacji samochodu i w przygotowaniu są poprawki, które powinny wpłynąć na jego konkurencyjność.

Zak Brown również stwierdził, że pod względem rozwoju zespół nie jest zadowolony z miejsca, w którym się znajduje, dodając, iż do pierwszej rywalizacji w kampanii 2023 przystąpią dalece od przewidywań i celów, które sobie założyli.

„Wiemy, że wyznaczyliśmy sobie pewne cele w zakresie rozwoju, których nie osiągnęliśmy i uznaliśmy, że lepiej być szczerym w tej kwestii” – powiedział Brown.

„My, jak wszyscy, mamy wiele możliwości rozwoju w najbliższym czasie, wiec jesteśmy zachęceni przez to, co widzimy za rogiem.”

„Myślę jednak, że wystartujemy w pierwszym wyścigu poza naszymi przewidywaniami, celami i naprawdę trudno jest wiedzieć, na którym miejscu będziemy w siatce” – przyznał.

Pierwszy dzień testów przedsezonowych zespół z Woking zakończył z najniższym przebiegiem spośród wszystkich ekip. Brown tłumaczył to zwykłymi błędami podczas prób, zapewniając, iż w dalszym ciągu stajnia ma przed sobą wiele testów, które wpłyną na odpowiednie ustawienie samochodów na pierwszy wyścig sezonu.

„Rano Oscar wykonywał większość ciężkiej pracy, ustawiając samochód. Nic niepokojącego, po prostu zwykłe błędy w testach.”

„Dziś [w piątek] Lando skupił się na dłuższych przejazdach, wiec wciąż staramy się zrozumieć samochód i mamy przed sobą jeszcze wiele testów – relatywnie rzecz biorąc, jeszcze półtora dnia – a potem zabierzemy się do pracy nad ustawieniami na wyścig” – podsumował.

Brown zwrócił również uwagę na fakt, że zespołowi udało się pokonać kilka sesji bez większych problemowi, które w zeszłym roku negatywnie wpłynęły na rozwój samochodu.

„W zeszłym roku powody naszych problemów z hamulcami zatrzymały rozwój kilku elementów, nad którymi pracowaliśmy, aby upewnić się, że naprawiliśmy problem.”

„Wtedy przyjechaliśmy do Bahrajnu nieoptymalni z punktu widzenia wydajności, tylko po to, aby upewnić się, że damy radę przejechać wyścig” – przyznał Brown. „Jestem bardzo dumny z tego, jak szybko zespół zareagował, ponieważ mieliśmy około tygodnia na rozwiązanie problemu. Jednak myślę, że to zrobiło nam krzywdę na początku roku, więc ważne jest, że mamy normalną sesję testową na rozpoczęcie sezonu.”

Wielka niewiadoma dotycząca pozycji McLarena na początku sezonu nie wpływa negatywnie na ambicje Amerykanina, który przyznał, że chce, aby jego zespół walczył o miejsce w pierwszej czwórce pod koniec roku.

„Chcemy być w pierwszej czwórce na koniec roku. Ostatni rok był nieco rozczarowujący. Nasze aspiracje to powrót do czołówki. Wiemy, że zajmie to trochę więcej czasu.”

„Mamy całą infrastrukturę technologiczną lub taką, która będzie ukończona w tym roku. Jest to bardzo ekscytujące, a my mamy kilka dobrych rozwiązań. Tak samo, jak każdy inny zespół w Formule 1. Musimy więc zrobić wszystko, aby zwiększyć tempo” – dodał Brown.

Image: © McLaren F1 / LAT