Brown: Sprawne przekroczenia budżetu muszą być załatwiane szybko i przejrzyście

Grand Prix Japonii / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Zak Brown chwali FIA za sprawne działania w skomplikowanych kwestiach związanych z limitami finansowymi, ale zaznacza, że działania federacji będzie można ocenić dopiero po rozwiązaniu kwestii przekroczonego budżetu.

Wyniki procesu certyfikacji oświadczeń finansowych ekip za sezon 2021 zostały po opóźnieniach opublikowane w poniedziałek, po Grand Prix Japonii. FIA ogłosiła, że Red Bull dopuścił się nieznacznego przekroczenia przewidzianego limitu budżetowego. Mimo że oficjalna kwota nie została podana, wiadomo, że znajduje się ona w przedziale do 7.5 miliona dolarów.

Swoimi przemyśleniami na temat działań federacji w kwestii budżetów dzieli się dyrektor stajni McLaren Racing, która zmieściła się w regulaminowym limicie.

„FIA wykonała naprawdę dobrą robotę w zakresie limitów finansowych” – stwierdził Zak Brown.

„Możesz do nich podejść i zapytać ich o wszystko: «Hej, czy to jest wliczone w budżet? Czy to nie jest uwzględnione?»” – dodał.

„Byli niewiarygodnie pomocni, komunikatywni i przejrzyści. A jeśli cokolwiek było niejasne, to zespoły miały obowiązek zapytać.”

Federacja jeszcze nie ogłosiła, jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte wobec czerwonych byków. Za wykroczenie poza limit przewidziane są między innymi kary finansowe, reprymendy, zmniejszenie czasu w tunelu aerodynamicznym, redukcja przyszłorocznego budżetu przewidzianego na rozwój, a nawet co mniej prawdopodobne odebranie części punktów lub wykluczenie z części sezonu.

„Sprawy przekroczenia budżetu muszą być załatwiane szybko i przejrzyście” – przyznał Brown.

„Teraz chodzi o to, jak [FIA] sobie z tym poradzi. Wszyscy mówią: «Cóż, nie byli przejrzyści w przeszłości», ale to jeszcze nie koniec. Myślę, że nie możemy ich oceniać na podstawie ich przejrzystości z lat wcześniejszych.”

„Dobrze, że powiedzieli: «Nie podamy wyników w środę, a w poniedziałek»” – powiedział Brown, odnosząc się do pięciodniowego opóźnienia w ogłoszeniu początkowego limitu kosztów.

„Przejrzystość nie musi koniecznie oznaczać: «Damy wam wszystkie odpowiedzi jutro»” – argumentował.

„To bardziej «Dajemy wam obraz tego, co będzie.» Sprawa jeszcze nie jest zakończona, więc myślę, że jest za wcześnie, aby oceniać, dopóki nie zobaczymy ostatecznych wyników.”

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool