Brown wyraża poparcie dla oferty Andretti Cadillac

Zak Brown - McLaren F1 Team / © McLaren F1 / LAT

Dyrektor generalny McLarena, Zak Brown, wyraził swoje poparcie dla oferty Andretti Global i Cadillaca w sprawie dołączenia do Formuły 1.

Andretti niedawno ogłosiło, iż zawarło umowę z General Motors, aby wzmocnić swoją pozycję i zostać jedenastym zespołem w stawce F1 od 2026 roku.

Jednak pomimo wsparcia ze strony prezydenta FIA, Mohammeda Ben Sulayema, oferta Andretti spotkała się z chłodną reakcją ze strony innych zespołów Formuły 1, które są zaniepokojone możliwym mniejszym udziałem w podziale pieniężnym.

Głównym przeciwnikiem dołączenia nowej ekipy wydawał się być Mercedes, natomiast według plotek przychylne ma być Alpine, ponieważ nowy zespół miałby początkowo używać jednostek napędowych Renault.

Z kolei McLaren współpracował wcześniej z Andretti w IndyCar, a dyrektor generalny zespołu wypowiedział się za potencjalnym dołączeniem amerykańskiej ekipy.

„Nazwisko Andretti ma bardzo bogatą historię w wielu formach sportów motorowych” – powiedział Brown podczas pierwszego w tym sezonie wyścigu Formuły E w Meksyku.

Brown zwrócił uwagę, że McLaren także współpracuje z General Motors, która pod marką Chevrolet dostarcza silniki do ich zespołu w serii IndyCar.

„Myślę, że przedstawił bardzo przekonującą propozycję” – przyznał Brown o sprawie prezentowanej przez Michaela Andrettiego. „Uważam, że pokazuje to rozwój Formuły 1.”

„Od czasów Haasa nie mieliśmy nowej ekipy. Wspaniale jest widzieć, jak Formuła 1 przyciąga nowe rynki, nowe zespoły, nowych sponsorów. To świetnie, że chcą dołączyć do tego sportu. Myślę, że zebrali przekonujący skład.”

Oferta Andrettiego na wejście do F1 zostanie poddana nowemu procesowi „Wyrażenia Zainteresowania”, który jest obecnie opracowywany przez FIA. Uważa się, że również inne zespoły rozważają złożenie tego wniosku.

„Nie jesteśmy blisko tego, czym ten proces jest, odkąd jesteśmy w środku. Jednak wiem, że Andretti ściśle współpracuje z FIA.”

„Ta procedura nie miała miejsca od pewnego czasu, ale to, co robi, to promuje swoją markę, reputację i partnerów, aby zapewnić możliwie najlepszą prezentację. Wtedy FIA i Formuła 1 przeprowadzą ten proces” – dodał Brown.

Prezydent FIA, Mohammed Ben Sulayem oraz dyrektor generalny Formuły 1, Stefano Domenicali, mają odegrać kluczowe role w tym procesie.

„Jestem podekscytowany tym entuzjazmem nowych zespołów, które chcą dołączyć do F1. Myślę, że są też inne podmioty, tak jak powiedział Stefano, które chciałyby dołączyć.”

„Myślę, że przemawia to do zdrowia tego sportu. Wspaniałe jest to, że producenci, którzy przychodzą, rozmawiają o popycie i kondycji sportów motorowych w momencie, w którym jesteśmy, to wspaniałe” – dodał Brown.

Image: © McLaren F1 / LAT