Brown: Zniwelowanie różnicy do pierwszej trójki w mistrzostwach jest głównym celem McLarena w nadchodzącym sezonie

Zak Brown - McLaren F1 Team / © McLaren F1

Dyrektor generalny McLarena, Zak Brown, przyznał, iż głównym celem jego zespołu na kampanię 2023 jest zniwelowanie różnicy do trzech najlepszych ekip w mistrzostwach konstruktorów.

Skład z Woking zakończył sezon 2022 na piątym miejscu w klasyfikacji konstruktorów, tracąc do zespołu Alpine czternaście punktów. Nie jest to z pewnością wynik, który satysfakcjonuje McLarena, co potwierdził Zak Brown i zapowiedział, że w następnej kampanii najważniejszym celem dla zespołu będzie zmniejszenie różnicy do czołowych trzech stajni.

Jest to poważny cel, zwracając uwagę między innymi na różnice punktowe w klasyfikacji konstruktorów w poprzednim sezonie. McLaren zdobył 159 punktów, natomiast Mercedes zajmujący trzecią lokatę – 515. Oczywiście różnica między stajnią z Woking a mistrzami z 2022 roku, Red Bullem jest jeszcze większa i wynosiła aż 600 punktów.

„Mamy jakby dwa punkty danych, na które zwracamy największą uwagę. Jeden to, jak blisko jesteśmy zespołu, który wygrywa?” – powiedział Brown.

„Jeśli tym zespołem nie jest Mercedes, naszym drugim punktem danych – biorąc pod uwagę, jak wspaniałym zespołem jest Mercedes i to, że mamy ten sam silnik – jest to, jak blisko jesteśmy Mercedesa?”

„Więc to są nasze dwa podstawowe punkty z perspektywy konkurencyjności. Chcemy być bliżej nich w tej kampanii, niż byliśmy w poprzedniej.”

„Poza tym, trudno jest określić konkretne miejsce, oczywiście, chcielibyśmy powrócić do co najmniej czwartego miejsca w mistrzostwach. Jednak myślę, że będziemy potrzebować nieco więcej naszej technologii na miejscu, aby naprawdę móc przebić się do pierwszej trójki” – przyznał.

W większości konkurencyjnych ekip jedną ze znaczących zalet na przestrzeni sezonu 2022 była efektywna współpraca obu kierowców, która przekładała się na pozycję w mistrzostwach konstruktorów. W McLarenie jednak tego zabrakło. Lando Norris wywalczył sto dwadzieścia dwa punkty, podczas gdy Daniel Ricciardo w przeciągu dwudziestu dwóch wyścigów jedynie trzydzieści siedem.

Mimo wszystko Zak Brown przyznał, iż współpraca z Australijczykiem była bardzo dobra, jednak powody braku zadowalających wyników są wciąż „wielką tajemnicą”.

„Oczywiście przeanalizowaliśmy to. Daliśmy z siebie wszystko. Daniel dał z siebie wszystko, a nasze relacje były wspaniałe” – zapewnił. „To było wyraźnie rozczarowujące dla nas obu, jeśli chodzi o wynik, ale myślę, że jest to wielką tajemnicą dlaczego. Nie sądzę, że Daniel wie, my nie wiemy, próbowaliśmy wszystkiego. Może pracowaliśmy zbyt ciężko.”

„Myślę, że ostatecznie dlatego obaj zdecydowaliśmy się na zmianę, ponieważ próbowaliśmy wszystkiego i naprawdę nie wiedzieliśmy, dlaczego to nie działa” – podsumował Brown.

Image: © McLaren F1