Button o wypowiedzi Browna: Wszyscy powinni bronić swoich kierowców

Daniel Ricciardo - McLaren F1 Team / © McLaren F1

Jenson Button twierdzi, że negatywny komentarz Zaka Browna, szefa McLarena, na temat słabych wyników Daniela Ricciardo, nie przyniósł żadnych korzyści, a wręcz osłabił mentalność Australijczyka.

Przed weekendem wyścigowym na torze ulicznym w Monako, w wywiadzie dla Sky Sports, Zak Brown szczerze stwierdził, że Ricciardo nie spełnił oczekiwań ekipy z Woking, która miała nadzieje na regularne zdobywanie przez niego dobrze punktowanych pozycji.

Szef McLarena kontynuował, mówiąc, że zespół wciąż będzie ciężko pracować, aby poprawić wyniki swojego podopiecznego, umożliwiając mu zbliżenie się do kolegi z drugiej strony garażu, który konsekwentnie wykazuje się lepszym tempem.

Jednak były kierowca Formuły 1, Jenson Button, przekazał swoją niepochlebną opinię na temat wypowiedzi Browna, a zwłaszcza jej przydatności dla Daniela.

„Zak jest niezależną istotą i nie mogę zmienić jego myśli oraz tego, co mówi, ale byłem zaskoczony, że to powiedział” – skomentował Button. „Wszyscy w zespole powinni chronić swoich kierowców.”

„Formuła 1 to prawdziwa gra psychologiczna. Wszyscy mają ogromne umiejętności, ale jeśli nie masz głowy na właściwym miejscu, nie radzisz sobie.”

„Zdziwiłem się, że Zak powiedział, iż [Ricciardo] nie spełnia oczekiwań. Wszyscy o tym wiemy, ale kiedy dyrektor zespołu mówi o tym wprost, to z pewnością boli. Myślę, że Daniela też to zabolało.”

„Mam nadzieję, że od czasu wyścigu rozmawiali i skupią się na tym, aby jak najlepiej wykorzystać Daniela przez resztę roku. Zobaczymy, jak potoczą się jego losy w przyszłości.”

„To nie jest łatwa sytuacja dla kierowcy. Widzimy to wszystko na torze – miał wypadek i inżynier zapytał: «Czy samochód jest w porządku?». Daniel odpowiedział: «Nic mi nie jest». Wszyscy to zauważamy, gdy tylko słyszymy, jak Zak negatywnie wypowiada się o Danielu. To wszystko wymyka się spod kontroli.”

„To trudna sytuacja, a jak wszyscy wiemy, Formuła 1 to taka gra umysłów.”

Ricciardo jest związany na mocy kontraktu z ekipą z Woking do 2023 roku, jednak Brown nie ukrywał, że w umowie znajdują się klauzule, pozwalające na zerwanie umowy przez obie strony.

„Daniel przyszedł do zespołu z bardzo mocną pozycją” – skomentował Button. „Powiedziałbym, że kontrakt jest bardziej na jego korzyść, ale zawsze znajdą się jakieś paragrafy [pozwalające zespołom na więcej].”

„Szczerze mówiąc, jeśli zespół nie chce, abyś dla niego jeździł, to nie chcesz tam być i na odwrót. Zazwyczaj jest łatwiejsze wyjście z tej sytuacji niż tylko klauzule w kontrakcie” – wyjaśnił mistrz świata z 2009 roku.

Image: © McLaren F1