Button: Sezon 2023 nie będzie dla Verstappena spacerkiem

Max Verstappen - Oracle Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Mistrz świata z 2009 roku, Jenson Button, zgodził się, że Red Bull i Max Verstappen świetnie rozpoczęli nowy sezon Formuły 1, jednak nie spodziewa się, iż tegoroczna kampania będzie dla Holendra i jego zespołu „spacerkiem po parku”.

Podczas pierwszej rundy sezonu w Bahrajnie, dwukrotny mistrz świata był poza zasięgiem rywali i spokojnie odniósł pierwsze zwycięstwo w tym roku.

Pomimo dominacji Red Bulla, Button przyznał, iż ciekawiły go zmagania na torze, a także walka pomiędzy jego byłymi partnerami z zespołów oraz mistrzami świata – Fernando Alonso i Lewisem Hamiltonem.

„Wyglądało to na stosunkowo łatwy wyścig, szczególnie dla Maxa” – powiedział Button. „Muszę przyznać, zapominając, kto wygrał wyścig, że to było wspaniałe ściganie. To było bardzo łatwe dla Maxa. Jednak sam wyścig był świetny.”

„Podobała mi się akcja na torze, było jej sporo. Oglądanie wielokrotnych mistrzów świata, Lewisa i Fernando, było wyjątkowe.”

Dominacja Red Bulla i Verstappena w Bahrajnie skierowała wiele osób po wyścigu, w tym George’a Russella, do stwierdzenia, że mistrzostwa w bieżącym roku zostały już przypieczętowane.

Jednak Button nie zgadza się z tą tezą, zwracając uwagę na specyficzne cechy toru Sakhir, które odpowiadały bolidowi RB19 Red Bulla, oraz że samochód zostanie poddany kolejnej próbie podczas Grand Prix Arabii Saudyjskiej.

„Wiem, że wielu kierowców uważa, iż będą to łatwe mistrzostwa dla Red Bulla i Maxa. Jak można tak mówić? Testowaliśmy i ścigaliśmy się tylko na jednym torze.”

„Wszyscy wiemy, że Bahrajn jest wyjątkowy, pod względem sposobu, w jaki pracują tam samochody. To tor z mocnymi hamowaniami, potrzebą trakcji, nie chodzi w tak dużym stopniu o prędkości. Nie możemy tak mówić.”

Brytyjczyk uważa, że potrzeba kilku rund, aby uzyskać jaśniejszy obraz kierunku tegorocznych mistrzostw.

„Myślę, że zrozumiemy trochę więcej po Arabii Saudyjskiej, gdzie tor jest trochę bardziej płynny, a także, gdy dotrzemy do europejskich wyścigów.”

„To nie jest spacer dla Red Bulla i Maxa. Świetny początek sezonu i zdecydowanie różny od poprzedniego roku. Nadal uważam, że będziemy mieli sporo naprawdę bliskiej walki.”

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool