Button: Wygrana w Miami może być dla Pereza motywacją w walce o tytuł

Sergio Perez i Max Verstappen - Oracle Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Mistrz świata F1 z 2009 roku, Jenson Button, uważa, że ewentualne zwycięstwo w nadchodzącym Grand Prix Miami, zamieniłoby Sergio Pereza w kandydata do tytułu mistrzowskiego, o który musiałby walczyć ze swoim partnerem zespołowym, Maxem Verstappenem.

Wygrana na ulicach stolicy Azerbejdżanu była drugim triumfem Meksykanina w czterech ostatnich rundach. W połączeniu ze zwycięstwem w sobotnim sprincie pozwoliła mu zmniejszyć stratę do prowadzącego w tabeli Verstappena z piętnastu do sześciu punktów. To najmniejsza różnica po czterech wyścigach między pierwszym a drugim kierowcą w klasyfikacji od sezonu 2019.

Jenson Button, jest zaskoczony dobrą formą drugiego kierowcy Red Bulla. Według Brytyjczyka zwycięstwo Pereza w Grand Prix Miami mogłoby jeszcze bardziej zmotywować 33-latka do walki o tytuł.

„Jestem naprawdę pod wrażeniem Sergio” – powiedział Button. „Max musi wznosić się na wyżyny, bo Sergio po prostu daje radę pod względem szybkości i tempa.”

„Myślę, że [Perez] wykonał świetną robotę w weekend i wygrał wyścig po triumfie w sprincie. To doda mu dużo pewności siebie. Tak naprawdę wszystkiego dowiemy się dopiero w następnym wyścigu. To trochę uliczna runda i jeśli uda mu się tam wygrać, to znaczy, że będzie to dla niego wspaniałe osiągnięcie. Sądzę, że wzmocniłoby to jego pewność siebie na cały sezon.”

Meksykanin jeździ w Red Bullu od 2021 roku i kończył poprzednie dwa sezony na czwartym i trzecim miejscu w klasyfikacji kierowców. Zdaniem Buttona Perez powinien pokazać, że jest w stanie regularnie pokazywać formę taką jak w Baku, by rzucić wyzwanie zespołowemu partnerowi, Maxowi Verstappenowi.

„Nie widzieliśmy jeszcze, by Sergio był konkurencyjny przez cały sezon. Max jest w świetnej formie w każdy weekend. Lewis Hamilton – prawie w każdy weekend, teraz może nie zawsze ze względu na słabszy samochód. Jednak zwykle są w najwyższej formie i dlatego tak trudno pokonać ich na przestrzeni całego sezonu. U Checo widzieliśmy do tej pory zazwyczaj wzloty i upadki.”

„O wiele trudniej jest wygrać takie mistrzostwa, w których walczysz z Maxem. Sergio brakowało do tej pory konsekwentności i regularności. Jeśli uda mu się w Miami, to myślę, że ma szanse powalczyć o mistrzostwo.”

„Nie sądziłem, że to powiem, naprawdę. Jednak wspaniale jest widzieć, że ma tak duże zaufanie do tego samochodu. I to jest dobre dla sportu. Potrzebujemy tego, ponieważ Red Bull ma w tej chwili przewagę. Dlatego dobrze, że walczą między sobą. I myślę, że Max też jest fair play wobec Checo. To sprawia, że walka o tytuł w tym sezonie jest ciekawsza” – zakończył Button.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool