ByKolles Burst Esport zwycięzcą kwalifikacji do 24H Le Mans Virtual

ByKolles Burst Esport / © Xynamic Automotive Photography

Jernej Simoncic uzyskał najlepszy czas w kwalifikacjach do 24H Le Mans Virtual, zapewniając tym samym swojemu zespołowi ByKolles Burst Esport start do wyścigu z pierwszego pola.

Słoweniec uzyskał czas 3:23.380, obejmując prowadzenie w klasie LMP2. Z kolei dzięki dobrej jeździe Arne Schoonvlieta na drugie miejsce zakwalifikował się zespół E-Team WRT.

ByKolles Burst Esport jest simracingowym zespołem reprezentującym barwy ByKolles Racing znanym z występów w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA. Natomiast E-Team WRT to wirtualny odpowiednik Team WRT znanego z wyścigów GT3 i DTM.

Schoonvliet pokonał na ostatnich okrążeniach kwalifikacji Devina Braune z zespołu 2Seas Motorsport, który wystartuje z trzeciej pozycji. Do lidera zabrakło mu jednak 0.223 sekundy.

Na czwartym miejscu zakwalifikował się Jack Keithley prowadzący samochód zespołu Rebellion Williams Esport. Tuż za nim kwalifikacje zakończył Atze Kerkhof z Team Redline, który już w sobotę będzie dzielił fotel kierowcy m.in. z Lando Norrisem i Maxem Verstappenem.

Stoffel Vandoorne uzyskał najlepszy wynik spośród kierowców wyścigowych startujących na co dzień w realnym świecie. Dojechał on na szóstej pozycji uzyskując czas 3:23.973 w samochodzie nr #16 zespołu Veloce Esports 2. Jest to świetny wynik, biorąc pod uwagę, że większość zespołów zdecydowała się na wystawienie w kwalifikacjach kierowców simracingowych.

Zawodnicy Kevin Siggy i Nikodem Wiśniewski zajęli kolejno siódme i ósme miejsce dla Jota Team Redline oraz Rebellion-Williams.

Pierwszą dziesiątkę uzupełnią Aleksi Uusi-Jaakkola i James Baldwin z zespołu Veloce Esports 3.

Na dalszych pozycjach zobaczymy m.in. zwycięzcę Indianapolis 500, Simona Pagenauda, który wystartuje z 27 pozycji w Team Penske oraz zawodników serii ELMS, Nico Jamina i Alexa Brundle, którzy zajęli odpowiednio 24 i 28 miejsce.

Klasę GTE zdominowali kierowcy Porsche, którzy zajęli aż cztery pierwsze miejsca tej kategorii. Australijczyk Joshua Rogers zdobył pole position z czasem 3:46.550 w samochodzie nr #93 zespołu Porsche Esports Team, w którym wystartuje razem z Ayhancanem Guvenem, Tommym Ostgaardem i zwycięzcą Le Mans z 2015 roku, Nickiem Tandym. Początek kwalifikacji należał do Mitchella de Jonga, jednak finalnie musiał on uznać wyższość Rogersa plasując się 0.632 sekundy za Australijczykiem.

Trzecie miejsce dla zespołu Porsche Racing Dempsey-Proton Racing wywalczył Kevin van Dooren z czasem 3:47.819. Na czwartej pozycji dojechał natomiast w samochodzie nr #93 Jeremy Boutelop.

Piąta pozycja startowa to Aston Martin Racing Vantage GTE nr #95, którego prowadził Lasse Sorensen, tracąc ostatecznie 1.422 sekundy do lidera.

Na szóstej i siódmej pozycji zobaczymy kolejno Chevroleta Corvette C7.RS zespołu R8G Esports Team oraz Porsche Esports Team.

Wśród Polaków, oprócz Nikodema Wiśniewskiego, Kuby Brzezińskiego i Dawida Mroczka, jadących dla zespołów Rebellion Williams Esports, w rywalizacji zobaczymy również Zbigniewa Siarę w Team Project 1 oraz Tomka Poradzisza występującego w barwach Veloce Esports 2.

24-godzinny wyścig Le Mans Virtual rozgrywany na platformie rFactor 2 rozpocznie się już w najbliższą sobotę 13 czerwca punktualnie o godzinie 15:00. Transmisja z wydarzenia dostępna będzie w mediach społecznościowcyh oraz na kanałach telewizyjnych na całym świecie.

Image: © Xynamic Automotive Photography