Cadillac prezentuje projekt prototypu LMDh – Project GTP Hypercar

Cadillac Project GTP Hypercar / © Cadillac

Cadillac zaprezentował projekt prototypu LMDh, którym wystartuje w serii IMSA WeatherTech SportsCar Championship oraz Długodystansowych Mistrzostwach Świata z początkiem 2023 roku, w tym 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

„Cadillac ponownie będzie rywalizował na światowej scenie wyścigowej i wszyscy jesteśmy podekscytowani powrotem do Le Mans po dwudziestu latach” – powiedział wiceprezes Global Cadillac, Rory Harvey. „Biorąc udział w mistrzostwach IMSA i WEC w 2023 roku, Cadillac Racing będzie miał okazję zademonstrować swoje możliwości, kunszt oraz technologię.”

Opracowany przez Cadillac Design, Cadillac Racing i Dallarę projekt Hypercara, zawiera kluczowe cechy marki, takie jak pionowe oświetlenie oraz odważną koncepcję sekcji bocznych samochodu przy tylnych kołach.

„Projekt GTP Hypercar to wyjątkowe połączenie formy oraz funkcji i ukazuje przyszłą estetykę wydajności Cadillaca” – dodał Chris Mikalauskas, główny projektant kreatywny w firmie Cadillac.

„Mamy jeszcze wiele do zrobienia, od nadchodzącego samochodu wyścigowego po niesamowite pojazdy produkcyjne.”

Od 2017 roku Cadillac z sukcesami startuje w amerykańskiej serii IMSA, w której zdobywa liczne zwycięstwa oraz podia swoim prototypem DPi-V.R. Konstruktor ze Stanów Zjednoczonych od przyszłego roku podejmie wyzwanie i dołączy do FIA WEC, startując także w 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

„Walczenie o zwycięstwo w wyścigu Le Mans z kultową amerykańską marką, taką jak Cadillac, to zaszczyt” – przyznała Laura Wontrop Klauser, kierowniczka programu wyścigów samochodów sportowych w GM.

„Cały zespół jest podekscytowany dalszym budowaniem wyścigowego dziedzictwa Cadillaca, rywalizując z najlepszymi na arenie międzynarodowej i w najtrudniejszym wyścigu na świecie.”

Nowy prototyp Cadillaca zostanie wyposażony w całkowicie nowy silnik DOHC V8 o pojemności 5.5 litra, który będzie sparowany ze wspólnym systemem hybrydowym LMDh.

Samochód wyścigowy amerykańskiego producenta rozpocznie testy na torze latem tego roku, natomiast możliwości nowej konstrukcji Cadillaca zostaną po raz pierwszy sprawdzone podczas 24-godzinnego wyścigu Daytona w 2023 roku.

Image: © Cadillac